16 yıl boyunca su yerine kola içince

0

Yönetmen Morgan Spurlock’un bir ay boyunca sadece fastfood’la beslendiği Super Size Me filmi gerçeğe dönüştü

Monaco’da 31 yaşındaki bir kadın aritmi ve bayılma nöbetleri şikayetiyle hastaneye başvurdu. Tetkiklerde kadının potasyum seviyesinin akıl almayacak kadar düşük olduğu görüldü. Bu belirtiler iyiye işaret değildi ama kadının ailesinde kalp hastalığı hikayesi olan hiç kimse yoktu. Araştırma derinleştirilince, hastanın 16 yıldır ağzına tek damla su koymadığı ve sadece kola içtiği öğrenildi.

Doktorlar kadına kola içmeyi bırakmasını tembihleyip vakayı anlatan bir de makale kaleme aldı. Böylesi aşırı uçlarda bir beslenmenin insanın vücuduna neler yapabildiğini görmek çok garip. Hasta, her gün yaklaşık iki litre kola içiyordu. İşte bunun sonuçları:

Hastanın kanındaki potasyum değeri 2,4 mmol/L çıktı. Hastanın yaşında bir kadının normal potasyum değeri bunun yaklaşık iki katı olmalıydı.

Kalpteki Q dalgasının başlangıcıyla T dalgasının bitişi arasındaki süreye QT aralığı denir. Bu değer kalp atışına bağlı olmakla birlikte, başka şeylere de işaret eder. QT aralığının uzaması ciddi aritmi demektir ve ölüme neden olabilir. Hastanın QT aralığı 610 ms idi ve bu yaşta bir kadının normal QT aralığı 450 ms’yi geçmemeliydi. Ayrıca hasta sık sık bayılıyordu.

Ne ilginçtir ki, doktorlar hastayı kola alışkanlığıdnan vazgeçirdiği anda potasyum düzeyi ve QT aralığı neredeyse normal değerlere döndü. Bir hafta sonra QT aralığı 430 ms olmuş, kandaki potasyum değeri 4,1 mmol/L olarak ölçülmüştü. İnsanoğlunun kendini nasıl işkencelerden kurtaraibldiğine akıl sır ermiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz