Facebook 360 Derece Kameraların Kullanımı İçin Açık Kaynaklı Yazılım Yayımladı

0

360 derece video çekebilen kamerayı duyurduğundan bu yana Facebook bu projenin açık kaynalı olacağı konusunda söz vermişti.  Bugün bu sözünü kısmen yerine getirmiş gözüküyor.  Fakat bundan faydalanabilmeniz için kendi mekanik düzeneğinizi kurmanız gerekecek.

İlk olarak Nisan ayında haberdar olduğumuz 360 derece kamera ticari olarak mevcut değil ve olmayacak. Facebook mühendisleri 17 adet yüksek çözünürlüklü kamera kullanılarak oluşturulabilecek bir düzeneğin yaklaşık 30.000 Amerikan doları civarında  bir maliyetinin olacağını söylüyorlar.

Bunun için ayıracak bütçe, zaman ve enerjiniz varsa, GitHub’ı baştan sona inceleyin, buradan yazılımı yükleyebilir, kameraları nasıl birleştireceğinizi öğrenebilir ve doğru çalışmama durumunda nasıl tamir edeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Facebook ürün yöneticisi Chris Cox bu süreçte yardımcı olması için bu videoyu paylaştı, yapımının oldukça kolay olduğunu da belirtti.

 

Facebook’un bu tür içerikler için büyük bir iletim merkezi olduğunu, bunun yanı sıra 360 derece  video ve sanal gerçeklikte birçoğundan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Google‘ın bu konudaki rekabetçi davranışlarını gözlemleyen Facebook’un amacının zaten yeterince iyi olduğu yüksek çözünürlüklü 360 derece video ve sanal gerçeklik konusunda daha da ileri gitme yönünde olduğunu söyleyebiliriz.

360 derece kamera düzeneği kurmanın çok masraflı olduğu aşikar, fakat yazılımının mevcut olması dünyadaki bazı pratik zekalı mucitlere bu kameranın daha ekonomik olarak nasıl oluşturulabileceği konusunda yol gösterecek, bununla beraber en iyi 360 derece video ve sanal gerçeklik içeriğinin nasıl oluşturulacağı hakkında ilham verecektir.


Kaan Hakan Akol

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz