Facebook Sanal Gerçekliği, Zuckerberg’in Oculus’u Neden Aldığını Gösteriyor

0
Sosyal ağ şirketi, Facebook'a sanal gerçeklikten bakmanızı istiyor.
Sosyal ağ şirketi, Facebook’a sanal gerçeklikten bakmanızı istiyor.

6 Ekim’de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Kaliforniya’da şirketin sanal gerçeklik ve sosyal ağlar üzerine vizyonundan bahsetmek için kürsüye çıktı. Facebook’un sahibi olduğu sanal gerçeklik firması Oculus, Oculus Room ve Oculus Social gibi programların harekete duyarlı sensörler ve donanım güncellemeleri ile geliştirileceğini ve Oculus dokunmatik kontrolörlerinin resmi çıkış tarihini duyurdu. Zuckerberg ise, Facebook’un sanal gerçeklik versiyonuyla #OC3 ilerlemeleri için bir öngörü oluşturarak dinleyenleri şaşırttı.

Facebook VR (Sanal Gerçeklik) bir hayal olmaktan öte çalışır olarak gösterilince, Oculus’un 2014’teki kazançlarının sebebi netliğe kavuştu. Tanıtım süresince Justin Timberlake görünümlü Mark Zuckerberg’in, arkadaşları Lucy ve Michael ile video paylaştığını ve oyun oynadığını görüyoruz. Bu sosyal ağ hizmeti; kullanıcıların, bir VR kullanıcısını çevreleyen 360 videoları görüntüleyebilmesine izin verecek. Uygulama ile arkadaşlarınız, videoda dijital avatarlar halinde gözükecek.

Oculus Rift Facebook Sanal Gerçeklik tanıtımı bunlara ek olarak kart oynayan üç arkadaşın oyun esnasında ellerine kılıç alıp birbirleriyle savaştığı bir sahne de içeriyor. Tanıtımda da gözüktüğü gibi, kullanıcılar çizdikleri bir kılıcı ellerine alıp diğer Facebook VR kullanıcılarına karşı kullanabiliyorlar. Tanıtımın sonlarına doğru; Zuckerberg, Facebook Messenger uygulamasının görüntülü arama özelliğini kullanarak bileğinin üzerinde bir sanal gerçeklikle Priscilla Chan ile konuşuyor. Kullanıcılar ortam neresi olursa olsun (ev, ofis, hemen hemen her yer) kendi ayarlarını seçebiliyorlar.

Tanıtımın devamında; Oculus, Oculus Touch kontrolörlerinin piyasaya çıkış tarihini ve olası fiyatını duyurdu (Aralık’ta çıkacak iki kontrolör için 199 dolar). Ayrıca RoomScale için üçüncü bir sensör de 79 dolar olacak. Zuckerberg, Oculus Rift sahiplerinin Facebook sanal gerçekliğini kullanabilecekleri bir zaman belirtmedi. Ama biz Facebook’un kullanıcılarını Elon Musk’tan daha önce Mars’a göndereceğini hissediyoruz. En azından sanal olarak.


Çeviren : Türkay Korhan Kocabaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz