FCC’nin Ağ Tarafsızlığını Kaldırma Kararı Resmiyet Kazandı; Peki Şimdi Ne Olacak?

0
207

Savaş kızışmak üzere.

FCC’nin ağ tarafsızlığı kararı, ABD’nin tüm idâri faaliyetlerinin resmi kayıtlarının yer aldığı Resmî Gazetede nihayet yayınlandı. İçinde bulunduğumuz dönem çok önemli çünkü İnternetin geleceği konusunda verilen mücadelenin bir sonraki evresi bundan sonra başlayacak. İşte beklememiz gerekenler.

ABD Federal İletişim Kurulu, Aralık ayında internet sağlayıcıları için ağ tarafsızlığı kurallarını kaldırma yönünde oylama gerçekleştirdi; bu hareket, endüstriyi denetimden kaldırmayı ve AT&T ile Verizon gibi şirketlerin, internet sitelerini resmî olarak yavaşlatmasına ve uygulamaları engellemesine izin vermeyi hedefliyor. Hatta bu şirketler, müşterilerin ekranlarına erişim önceliği isteyen içerik şirketlerinden ilave ücret talep edebilecekler.

Bunların hiçbiri şimdiye kadar gerçekleşmedi. Bunun sebebi, yeni kuralların esasen yürürlüğe girmesinin gerekmesi ve pek çok internet sağlayıcısının, internet sitelerini engellemek veya yavaşlatmakla ilgilenmediklerini söylemesi. Ancak endüstriyi eleştirenler, böyle bir davranışı hemen gerçekleştirmenin göze batacağını söylüyorlar.

FCC kararına muhalif olanlar şimdiye kadar sadece konuşup, kararı tersine çevirmek amacıyla kurumu mahkemeye vermekten bahsettiler.

Ayrıca, kongrede bir yasa teklifi çıkarılması için ivme oluşturmaya çalıştılar. Bu sayede FCC’yi kararını geri çekmeye ve önceki ağ tarafsızlığı kurallarını geri getirmeye zorlamayı amaçlıyorlardı.

Her iki girişimin de yol alabilmesi için, kararın gazetede yayınlanmasını beklemek gerekiyordu. Artık karar resmî olarak yayınlandı ve denetime hazır.

Açık konuşmak gerekirse kararın Resmî Gazetede yayınlanması, Kongrenin ve halkın faaliyete geçmesine olanak sağlıyor ancak yeni kuralların esas olarak faaliyete geçmesi için FCC’nin bazı ilave evrak işleriyle uğraşması gerekiyor.

Peki bundan sonra ne olacak? İlk olarak, ağ tarafsızlığı kurallarını destekleyen Senato üyelerinin, 60 yasama günü içerisinde, kendi partisinden desteğini çekmeye ve Kongre Teftiş Yasası altında önergeyi desteklemeye istekli bir Cumhuriyetçi bulması gerekiyor.

Halihazırda 50 oyları var. Bunların arasında bütün Demokrat vekillerin oyları ve bir Cumhuriyetçi vekilin, Suson Collins’in oyu bulunuyor. Fakat teklifi geçirmek için 51 oya ihtiyaçları var.

Altmış yasama günü, Kongrenin çalışma programının işleyiş şeklinden dolayı 60 takvim gününe eşit değil. Fakat yine de, meclis üyelerinin FCC’yi engellemeye çalışması için kısa bir dönem.

Önergenin kazanma şansı düşük; analistler, mecliste oylama gelmesinin muhtemel olmadığını ve bir şekilde meclisten geçse bile, Başkan Trump’ın neredeyse kesin olarak onu imzalamayacağını söylüyorlar.

Yine de FCC muhalifleri bu teklifin, Amerikalıların genel olarak bir yıl boyunca birleştiği bir konu üzerinde meclis üyelerini taraf seçmeye zorlayacağını söylüyorlar.

Bu gayrete önderlik eden meclis üyesi Edward J. Markey şöyle söylüyor: “FCC ve Başkan Ajit Pai, benim teklifimin mecliste oylanmasıyla sonuçlanacak bir zaman dilimini başlattı. Kazanana kadar durmayacağız.”

Bu arada, FCC’ye itiraz etmek isteyenler de mahkemede dava açacaklar. Kamusal Bilgi isimli müşteri savunma grubunun kıdemli başkan yardımcısı Harold Feld, itirazların çoğunun muhtemelen önümüzdeki 10 gün içinde geleceğini söylüyor.

“İlk 10 gün içinde verilen tüm dilekçeler, eşzamanlı olarak verilmiş gibi düşünülüyor” diyor.

Perşembe günü bir kaç grup FCC’ye itiraz dilekçesi vermişti. Bunlar arasında Kamusal Bilgi, California Kamu Yararı Kurulu ve New York’un önderlik ettiği 22 eyalet başsavcısından oluşan bir grup var.

Bu acelenin bir sebebi var: Önümüzdeki birkaç gün, FCC’ye karşı açılan davayı hangi federal temyiz mahkemesinin onaylayacağına karar verme konusunda önem taşıyor.

Bu durumlarda, mahkeme yeri kurayla belirleniyor ve kuranın sonucunu da bu konuya dair dava açılan mahkemeler belirliyor.

Burada bir strateji unsuru bulunuyor. Bazı mahkemelerin endüstriye karşı daha dostane olduğu; diğer mahkemelerin ise böyle olmadığı düşünülüyor. Bu yüzden ağ tarafsızlığı meselesinde her iki taraf da (FCC’nin Aralık ayındaki kararını desteklemiş olanlar bile) temyiz incelemesi isteme eğilimine sahip.

FCC kararına karşı çıkanlar, kazanma konusunda iyi olduklarına inandıkları mahkemelere dava açacaklar. Aynısı, meselenin diğer tarafındakiler için de geçerli. Ardından, hangi mahkemenin davaya bakacağına kurayla karar verilecek.

Bu yüzden, ağ tarafsızlığı çekişmesi yeniden kızışırken, önümüzdeki birkaç hafta boyunca masada bunlar olacak.

 

 

 

 

The Washington Post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here