Fotoğraflar Merkür’ün Küçülmeye Devam Ettiğini Gösteriyor

1

press_photo_4

Merkür ara vermiyor. Güneş Sistemimizdeki resmi olarak tanınmış en küçük gezegen olmakla kalmıyor, aynı zamanda küçülmeye devam ediyor.

Nature Geoscience’ta yayınlanan çalışma,  NASA’nın MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging (MESSENGER) uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafların analizi sayesinde; gezegende görülen spesifik arazi şekilleri, Güneş Sisteminin başından itibaren yavaş yavaş soğuyarak  küçülmeye devam ettiğini gösteriyor.

Araştırmacılar MESSENGER tarafından çekilen, ufak basamak boyutunda tepecikler buldular, bu tepecikler 1970lerde keşfedilen dar olan diğerlerine göre daha küçükler. Fay yüzeyi denilen bu küçük tepecikler, göktaşları ile çarpıştıktan sonra bozulmadan hayatta kalmayı başarmışlar. Bu demek oluyor ki muhtemelen yeni şekillenmişler.

press_photo_5

Bu keşif araştırmacıları heyecanlandırıyor çünkü Merkür’ün küçülmesi uzak geçmişte olan bir şey değil, hala devam edebilir. Bu durum Merkür’ü tektonik olarak aktif, çok küçük bir daireye dönüştürebilir ( Merkür de Dünya gibi, içi tam olarak katılaşmamış bir gezegen).

“Bu bizim keşfetmemizin nedeni,”diyor Nasa’nın Gezegen Bilimi Müdürü, Jim Green. Ve şöyle devam ediyor, “ Yıllardır, bilim adamları Merkür’ün tektonik aktivitelerinin çok uzun zaman önce olduklarına inanıyorlardı. Bu küçük gezegenin – Ay’dan çok da büyük olmayan- hala aktif olduğunu düşünmek çok heyecan verici.”.

Ne yazık ki,  diğer fay yüzeylerine yakından bakmak için beklememiz gerekiyor. MESSENGER gezegeni yıllarca gözlemledikten sonra, amaçlı bir şekilde Merkür’e çarptı. Fakat araştırmacılar gelecek görevler için temenni listelerini hazırlamaya başladılar bile.

 


Çeviren : Melis Sin

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz