“Üç Ebeveynli” Çocuk ABD’de de Yasal Olabilir!

0

Mitokondriye bağlı hastalıkların herhangi bir hastalığın genetik olarak aktarımı anne tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yüzden babanın mitokondrisi sağlık dahi olsa erkek veya dişi çocuğa aktarılamıyor. Ancak bilim insanları geliştirdikleri bir yöntem ile, anenin mitokondrisini üçüncü bir kişinin sağlıklı mitokondrisini kullanarak değiştirmeyi amaçlıyor. Bu yöntem İngiltere’de yasal kılınmıştı. Süreç boyunca ise ABD’de de yasal olup olamayacağı tartışılıyordu. Son haberlere göre, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu yönteme onay verecek gibi duruyor.

Tartışmaları ortaya çıkaran şey tekniğin üç ebeveyn içeriyor olması. İnsan sağlığı söz konusu olduğunda ise böyle bir tartışmaya girmek gerçekten anlamsız. Mitokondri hücrelerimize enerji sağlayan bir organel. Eğer mitokondri DNAsında bir hasar olduğunda, yumurta hücresine dayanan tüm vücut hücrelerinde bu hasar gözlemlenebiliyor, elbette sadece genetik olarak değil. Hücrelerde oluşan enerji metabolizması sorunları beyinden kalbe, damarlardan sinir hücrelerine birçok vücut üyesi için tehlike durumu oluşturuyor. Ancak bahsi geçen yöntem ile, verici bir anneden alınacak mitokondri DNAsı sayesinde bu sorunlara bir son verilmiş olacak.

2016 bütçesi ile birlikte ortaya konan federal kurallar sonucu FDA bu yöntemi takibe aldı. Eğer klinik çalışmalar iyi sonuçlar doğurursa onay vermesi muhtemel. Belki de onay verirken bazı değişiklikler de olabilir, ancak insan sağlığı söz konusu ise bazı görüşlerimizi bir kenara bırakmamız gerekiyor. FDA’da böyle düşünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz