Gerçek COVID-19 Vakaları, Resmi Rakamlardan 6 Kat Daha Yüksek Olabilir

0
1283
Mufid Majnun/Unsplash

COVID-19 enfeksiyonlarının gerçek sayısı, muhtemelen dünya çapındaki yüksek gelirli pek çok ülkede bildirilenden çok daha yüksek.

Birleşik Devletler, Avustralya, Kanada, Güney Kore ve Avrupa’daki 11 ülkeden gelen veriler üzerinde yapılan yeni bir tahmin modellemesi, resmi rakamların hastalığın gerçek büyüklüğünü yakalamakta zorlanıyor olabileceğini öne sürüyor.

Avustralya’da çalışan bilim insanlarının yaptığı bu yeni modelde, günlük ölüm sayılarının ölüm zamanından enfeksiyon zamanına doğru yansıtıldığı bir ‘geriye tahmin’ yöntemi kullanılıyor. Bu sayede bilim insanları, test sınırlamaları getiren epidemiyolojik ve serolojik verileri kullanmaktan kaçınıyor.

Bu yeni tahminleri resmî şekilde onaylanan vakalar ile karşılaştıran araştırma takımı, her bir ülkenin ‘gerçek’ enfeksiyon oranını tahmin etmiş. Elde edilen sonuçlara göre Ağustos’un sonundaki nüfus enfeksiyon oranları, bildirilen vakalardan ortalama altı kat daha yüksekmiş.

“Geriye doğru tahmin, RNA testlerine dayalı bildirilen enfeksiyonlardan farklı olarak; yetki alanları arasında ve zaman içerisinde çok farklı olabilen test sistemlerinin kapsamına veya etkinliğine bağlı değil” diye yazıyor araştırmacılar.

Yani bölgesel, ulusal ve hatta uluslararası bir seviyede diğer yöntemlere göre çok daha kolay kullanılabiliyor. Üstelik; bir ülkede yaygın test yapılıp yapılmadığına bağlı olmadığından, halk sağlığı uzmanlarının sınırlı test kapasitesi bulunan bölgelerde hazırlık yapmasına yardımcı olabilir.

Avustralya’daki Ikigai Araştırma’da çalışan veri bilimcisi Steven Phipps şöyle söylüyor: “Basitçe anlatmak gerekirse, belli bir ülkede kaç kişinin COVID-19’dan öldüğüne yönelik tutulan istatistikleri analiz ettik ve ardından geriye doğru çalışarak, bu ölüm miktarına ulaşmak için ne kadar insanın enfekte olması gerektiğine baktık”

“Bizim yöntemimiz, COVID-19’a atfedilebilen ölüm sayılarına yönelik güvenilir verilerin olduğu yerlerde, gerçek enfeksiyon oranını tahmin etmede yeni ve kullanımı kolay bir yöntem.”

Bazı ülkeler, bu enfeksiyonları bildirmede diğerlerine göre daha iyi. Güney Kore’de, gerçek enfeksiyon sayısının bildirilen rakamlardan 2,6 kat yüksek olduğu bulunmuş. İtalya’da ise vakaların ‘geriye doğru tahmin edilmiş’ sayısı tam 17,5 kat daha yüksek çıkmış.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here