Google Timelapse, son 32 yıl içinde Dünya üzerindeki yerlerin nasıl değiştiğini görmenizi sağlıyor

0

1984’ten beri çok şey oldu

O kadar uzun bir süre gibi görünmeyebilir, fakat son 30 yılda Dünya pek çok şekilde değişti. Şehirlerin yükselişi, buzulların düşüşü ve benzeri görülmemiş felaketler, manzarayı sonsuza kadar değiştirdi.

Google Earth’ün yeni Timelapse güncellemesi, 1984 yılından 2016 yılına kadar çekilmiş olan 5 milyon uydu görüntüsüyle, gezegendeki herhangi bir yere gitmenize ve değişen manzarayı mükemmel şekilde görmenize olanak sağlıyor. İster evinizin başından neler geçtiğine bakın, ister Aral Denizi’ne ne olduğuna.

Google Earth Mimarisi’nin program yöneticisi Chris Herwig, bir günlük gönderisinde şöyle yazıyor: “Google Earth Mimarisi’ni kullanarak, 5.000.000’dan fazla uydu görüntüsünden yaklaşık 3 katrilyon pikseli eledik.

“Bu son güncelleme için, Landsat Küresel Arşiv Takviye Programı sayesinde, geçmişteki daha fazla görüntüye ve iki yeni uydu olan Landsat 8 ve Sentinel-2’den yeni görüntülere eriştik.”

Sadece rastgele bölgelere bakıp kendi başınıza ne bulabileceğinizi görerek bir öğleden sonrayı kolayca heba edebilirsiniz, çünkü baktığınız her yerde, sadece birkaç kısa on yıllık süreç içerisinde Dünya’nın çehresinin tam olarak ne kadar değişmiş olduğu gerçekten büyüleyici.

Fakat Google, sadece gerçekten iyi bir şeyler görmek isteyenleriniz için, YouTube’a bir sürü klip yükledi.

Aslında uzaylıların bize bir şey söylemeye çalışması gibi görünen, Küveyt’teki El Kiran İnci Şehri’nin inşasıyla başlayalım:

Burada, denizde çiçek açan palmiye adalarıyla beraber sahildeki çöl boyunca yayılan, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai şehri var:

Son 32 yılda bir kaleydoskop gibi yayılan, Bolivya’daki Nuflo de Chavez adlı küçük il görünüyor:

İşte Kanada, Alberta’daki Fort McMurray:

Biraz üzüntü ilavesi için, Kazakistan’ın güney kısmı ile Özbekistan’ın kuzeyi arasında yer alan ve son birkaç on yılda neredeyse tamamen kaybolan mücevher renkli Aral Denizi:

Kendi zaman mücevherlerinizi bulmak için, Google Earth Timelapse‘ı buradan kontrol edin.

Bizler burada sadece oturup, Ucayali Nehri’nin Peru boyunca kıvrılışını izleyeceğiz, çünkü bu komik bir şekilde hipnotize edici:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz