Google Yöneticisi: Tekillik 2029 Yılında Gerçek Olabilir

3

İnsan seviyesinde zekaya sahip robotlar.

Google’ın Mühendislik Müdürü Ray Kurzweil, yüksek oranda isabetli tahminleriyle tanınan ünlü bir gelecekçi. 1990’lardan beri yaptığı 147 tahminden yüzde 86’sının tuttuğunu iddia ediyor.

Texas, Austin’de geçen ayın başlarında yapılan SXSW Konferansı‘nda bir başka tahmin yaptı: teknolojik tekillik, gelecek 12 yıl içinde gerçekleşecek.

Kurzweil, SXSW ile yaptığı bir röportajda şöyle söyledi: “2029 yılı itibariyle, bilgisayarlar insan seviyesinde zekaya sahip olacaklar.”

In the Facebook Live Studio with Ray & Amy Kurzweil

We're live from #SXSW with cartoonist and author Amy Kurzweil Comix, and author, futurist, and inventor Ray Kurzweil, after their Keynote for a conversation with our host Shira Lazar.

SXSW paylaştı: 13 Mart 2017 Pazartesi

Tekillik, özellikle yapay zeka olmak üzere teknolojideki bütün gelişmelerin, insanlardan daha zeki olan makinelere yol açacağı bir zaman noktası.

Kurzweil’in tekillik için öne sürdüğü zaman tarifesi, yapılan diğer tahminler ile karşılaştırıldığında yaklaşık 20 yıl daha erken durumda. Bu konuda göze tahminlerden biri, Softbank CEO’su Masayoshi Son’un 2047 yılı itibariyle süperzeki makinelerin ortaya çıkacağını söylemesi.

Fakat Kurzweil, bu tekilliğe doğru giden sürecin halihazırda başlamış olduğunu düşünüyor.

“Bu durum bilgisayarların insan zekasına sahip olmasına, onları beyinlerimizin içine koymamıza, onları buluta bağlamamıza, kendimizi genişletmemize yol açacak. Bugün, bu sadece bir gelecek senaryosu değil,” diyor Kurzweil.

“Bu şey kısmen burada ve hızlanacak.”

Korkmak veya Korkmamak

Hepimiz bunun eninde sonunda geleceğini biliyoruz, fakat neredeyse herkesin aklında şu soru var: insanlık tekillikten korkmalı mı?

Makineler insanlardan daha akıllı hale geldiğinde, dünyayı ele geçirmeye eğilimli olduklarını herkes bilir. Değil mi?

Stephen Hawking, Elon Musk ve hatta Bill Gates gibi dünyanın bilim ve teknoloji kodamanlarının çoğu, bu türden bir gelecek hakkında uyarıda bulunuyor.

Fakat Kurzweil öyle düşünmüyor. Aslında, tekillik hakkında özel olarak endişeli değil. Onun için sabırsızlandığını söylemek daha doğru olur.

Bilim kurgu, (bir noktada parlak bir yapay zekanın insanlığı köle yaptığı) tekilliği sadece kurgu olarak tasvir ediyor.

Kurzweil, SXSW ile yaptığı röportajda şöyle söylüyor: “Bu gerçekçi değil. Dünyada bir veya iki tane yapay zeka yok. Bugün milyarlarca yapay zekamız var.”

Kurzweil için tekillik, insanlığın gelişmesi için bir fırsat. Yapay zekaları daha zeki yapan teknolojinin, insanları da geliştireceğini düşünüyor.

“Aslında olan şey, [makinelerin] hepimize güç vermesi. Onlar bizi daha akıllı yapıyor. Henüz vücutlarımızın içinde olmayabilirler, fakat 2030’lu yıllarda, düşünme eylemimizi gerçekleştirdiğimiz beyin bölgesi olan neokorteksimizi buluta bağlayacağız.”

Bu fikir, Musk’ın tartışmalı nöral bağ ile XPRIZE Vakfı başkanı Peter Diamandis’in ‘meta-zeka’ fikrine benziyor. Kurzweil, bu teknolojinin insanların yaşamını nasıl geliştirebileceğine dair açıklama yapıyor.

“Daha fazla neokorteksimiz olacak, daha eğlenceli olacağız, müzikte daha iyi hale geleceğiz. Daha seksi olacağız. İnsanlarda değer verdiğimiz tüm şeyleri, gerçekten çok daha büyük bir dereceye kadar örnekleyeceğiz.”

Kurzweil, sibernetik toplumu gelecekten ziyade bir hayal olarak görenler için, bugün beyinlerinde bilgisayar bulunan insanlara, Parkinson hastalarına dikkat çekiyor.

Kurzweil, sibernetiğin tam olarak bu şekilde kapıdan içeri girdiğini söylüyor. Ayrıca Kurzweil, teknolojinin doğasının gelişmek olduğundan, 2030’lu yıllarda beyninizin içine gidebilen ve hafızanıza yardımcı olabilen bazı teknolojilerin icat edileceğini tahmin ediyor.

Bu yüzden Kurzweil, tekillik hakkında makinelerin dünyayı ele geçireceği görüşü yerine, geleceğin eşsiz bir insan ile makine sentezi olacağını düşünüyor.

“Sonunda, bu her şeyi etkileyecek,” diyor.

“Bütün insanların fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz. Zihinlerimizi genişletecek ve değer verdiğimiz bu sanatçı ruhlu nitelikleri örnekleyeceğiz.”

 

 

 

Futurism

3 YORUMLAR

  1. Sibernetik, insanoğlu’nun gözlük, takma diş, ortopedik cihazlar vb. gibi aletleri kullanmasıyla pasif olarak zaten başlamıştı, 15 yıl içinde ise aktif olarak kullanacağız. Gelecekte ya felaketi yaşayacağız, ya da insanoğlu rönesans’tan sonra ki en büyük sıçramayı yaşayacak ve bakalım kim haklı çıkacak, Kurzweil mi, diğerleri mi?

  2. Konuyu çok iyimser olarak ele almışlar. Robotların insanlığı ele geçirmesi belki önlenebilir ama bu teknolojiler yüzünden insanlık ve sosyal yaşam gittikçe yapay ve sahte bir hale dönüşüyor. Çocukluğumuzda daha basit şeylerle daha mutluyduk. Her yeni buluş insanları daha da köleleştiriyor. Bir çok sektörün ölümüne, sosayl ve ekonomik kırılmalara yol açıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz