Hamile Kadınlar COVID Aşılarına Güçlü Bağışıklık Yanıtı Veriyor, Antikorları Bebeklere Aktarıyor

0
Fotoğraf: Anastasiia Chepinska/Unsplash

Massachusetts Genel Hastanesi (MGH), Brigham & Kadın Hastanesi ve MGH, MIT ile Harvard Ragon Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, türünde şimdiye kadar yapılan en büyük çalışmada; yeni mRNA COVID-19 aşılarının hamile ve emziren kadınlarda SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikor üretmede çok etkili olduğunu bulmuş. Araştırmacılar ayrıca aşıların, yeni doğan bebeklere anne sütü ve plasenta yoluyla koruyucu bağışıklık sunduğunu da göstermiş.

American Journal of Obstetrics and Gynecology bülteninde yayımlanan çalışmada, hepsi de iki yeni mRNA aşısından birini olan (Pfizer/BioNTech veya Moderna) üreme çağındaki 131 kadın (84 hamile, 31 emziren ve 16 hamile olmayan) incelenmiş. Aşının yol açtığı antikor titreleri (veya antikor seviyeleri), üç grubun tümünde de aynı olmuş. Aşılamadan sonra ortaya çıkan yan etkiler ise nadir ve katılımcılar genelinde kıyas götürür seviyedeymiş.

Yeni çalışmanın eş kıdemli yazarı, Vincent Üreme Biyolojisi Merkezi’ndeki Edlow Laboratuvarı’nın müdürü ve MGH’de anne-fetal tıp uzmanı olan Dr. Andrea Edlow şöyle aktarıyor: “Aşının mükemmel etkinlik sergilediğini gösteren bu haberler, başlangıçta COVID-19 aşı deneylerinin dışında bırakılan hamile ve emziren kadınlar için çok cesaret verici nitelikte. Bilgi boşluklarının gerçek verilerle doldurulması anahtar önem taşıyor; özellikle de COVID-19 komplikasyonları bakımından daha büyük tehlike altında olan hamile hastalarımız için… Bu çalışma, hamile ve emziren bireylerin araştırmaya katılmaya ne kadar istekli olduğunu da vurguluyor.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’ne göre hamile bireylerin ağır COVID-19 hastalığı geçirmesi, hastaneye kaldırılmasının gerekmesi, yoğun bakım veya solunum desteğine ihtiyaç duyması daha muhtemel. Ayrıca, hamileliklerinin olumsuz akıbete uğrama tehlikesi de daha yüksek olabilir. Araştırma takımı, aşılama yoluyla oluşan antikor seviyelerini hamilelikte geçirilen doğal COVID-19 enfeksiyonuyla oluşan antikor seviyeleriyle de karşılaştırmış ve aşılamayla birlikte oluşan antikor seviyelerinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bulmuş.

Aşıyla oluşan antikorlar, çalışmada alınan tüm göbek bağı kanı ve anne sütü örneklerinde de görülmüş. Bu durum, annelerden yeni doğan bebeklere antikor geçişi olduğunu gösteriyor.

Massachusetts Genel Hastanesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz