Higgs Bozonunun Sesi Neye Benziyor?

0

Bazen eğlenmek için film izlersiniz ya da çalışkan hissettiğinizde bir işin ucundan tutar onunla ilgilenirsiniz. Eğer CERN’de bir fizikçiyseniz eğlenmek için yaptıklarınız biraz daha karışık oluyor. Mesela Piotr Traczyk, Higgs bozonundan elde edilen verileri müziğe dönüştürdü. Ana ölçeğe 4-lepton ve fama-gama kanal dataları olarak haritalandırılan veriler iki farklı gitar ile seslendirildi. Bestenin biraz daha dinlenebilir olması için de Traczyk arkaplan müziği oluşturdu. Hepsinden sonra ağır metal parçası oluştu.

Videoyu izlerken gama – gama ve 4-lepton parçalarının hızlı inişlerini duyabilirsiniz. “Bu sonuçları melodiye döktüğümde ve gitarımla yavaşça çaldığımda saçma bir ağır metal parçası gibi geldi” diye yazıyor Traczy. Bu parça Traczyk’in kendi yarattığı CMS gitar ile çalındı ve video CERN’ün Higgs bozonunun bulunduğunun açıklandığı oditoryumda çekildi.

Bu ilk ve tek değil, CERN’ün 60. yılının anısına, geçtiğimiz yıl orada çalışan mühendisler ve fizikçiler tarafından LHChamber müzik videosu çekildi. Bunun için beş tane deneyin sonucu notalara döküldü ve bilim insanları tarafından çalındı.

CERN bir ağır metal grubu olsaydı “Higgs bozonu” isimli beste nasıl olurdu merak mı ediyorsunuz? İşte yanıtı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz