İbuprofen ile Alınan Bazı İlaçlar, Böbreklere Kalıcı Hasar Verebilir

0
200
Fotoğraf: Brett Jordan/Unsplash

Yeni bir araştırmaya göre yüksek tansiyon için idrar söktürücü ve renin-angiotensin sistem (RSA) baskılayıcı kullanan kişiler, ibuprofen kullanıp kullanmama konusunda da dikkatli olmalı.

Çeşitli ilaç markalarıyla satılan idrar söktürücü ve RSA baskılayıcı ilaçlar, yüksek tansiyonlu kişilere sıklıkla birlikte yazılıyor. İbuprofen etkin maddeli ağrı kesiciler, ülkemizdeki eczanelerde reçeteli satılıyor.

Şimdiyse Waterloo Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, bilgisayarda canlandırılan ilaç deneyleri yürüterek bu üç ilacın etkileşimlerini ve böbrekte meydana getirdiği etkileri modellemişler. Çalışma sonucunda bu kombinasyonun, belli tıbbi profilleri bulunan kişilerde (bazı durumlarda kalıcı olabilen) akut böbrek hasarına sebep olabileceği bulunmuş.

Waterloo Üniversitesinde uygulamalı matematik profesörü olan ve Kanada 150 Araştırma Kürsüsü programının biyoloji ve tıp bölümünde görev alan Anita Layton, “Bu ilaç kombinasyonu, kullanan herkeste sorun çıkaracak diye bir şey yok” diyor. “Fakat araştırma, sorunun önemli olduğunu ve dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor.”

Bilgisayarda canlandırılan ilaç deneyleri, insanlar üzerinde yürütülen klinik deneylerde elde edilmesi çok daha uzun sürecek sonuçları kısa sürede verebiliyor. Layton ve meslektaşları matematik ve bilgisayar bilimi kullanarak, ilaç komplikasyonları gibi sorunlarda pratisyen hekimler için önemli avantaj sağlıyor.

Yeni araştırma, bu bağlamda yüksek tansiyon ilacı kullanan ve ibuprofen içeren bir ağrı kesici kullanırken fazla düşünmeyen pek çok kişiye doğrudan hitap ediyor olabilir.

“İdrar söktürücü ilaçlar, vücudun daha düşük miktarda su tutmasına yol açan bir ilaç ailesi” diyor Layton. “Su kaybı, akut böbrek hasarında önemli bir unsur. RAS baskılayıcı ve ibuprofen de eklenince, sorun ciddi bir hal alabilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız ve ağrı kesiciye ihtiyacınız varsa, ibuprofen yerine asetaminofen kullanmayı düşünün.”

Layton’un eş yazarlar Jessica Leete, Carolyn Wang ve Francisco J. Lopez Herdandez ile beraber kaleme aldığı yeni makalesi, geçtiğimiz hafta Mathematical Biosciences bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Waterloo Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here