İçinde Yaşanılan Ortam, Uzun Yaşamın Anahtarı Olabilir

0
1087
Cristina Gottardi/Unsplash

Dünyaya kazık çakacak kadar yaşamak söz konusu olduğunda, iyi genlerin faydası olabilir fakat hepsi onlara bağlı değil. Washington State Üniversitesi’nin Elson S. Floyd Tıp Fakültesi’nde çalışan bilim insanlarının yürüttüğü yeni bir çalışmaya göre; yaşadığınız yer, asırlık yaşa ulaşma ihtimalinizde önemli bir etkiye sahip.

Çarşamba günü yayınlanan ve Washington State Üniversitesi’nin vefat verilerine dayanan bulgular; büyük oranda yürünebilen, karışık yaştan kişilerin bulunduğu topluluklarda yaşayan Vaşingtonluların 100’ncü yaş günlerini görmesinin daha muhtemel olabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, sosyoekonomik durumun da ilişkili olduğunu bulmuş. Yapılan ilave bir analize göre, yüz yaşına ulaşma ihtimalinin yüksek olduğu coğrafi kümeler; yüksek sosyoekonomik statüye sahip şehir bölgeleri ve daha ufak kasabalarda bulunuyor (Seattle bölgesi ve Vaşington’daki Pullman civarı dahil).

Çalışmanın baş yazarı ve üniversitede ikinci sınıf tıp öğrencisi olan Rajan Bhardwaj, “Bizim çalışmamız, sosyal ve çevresel etmenlerin uzun ömre önemli şekilde katkı yaptığını gösteren ve sayıları giderek artan bulgulara yenisini ekliyor” diyor. Rajan, yaşlanan büyükannesine evde baktıktan sonra bu konuya ilgi duymaya başlamış. Kendisinin söylediğine göre önceki araştırmalarda; kalıtsal faktörlerin, bireyin yüz yaşına ulaşma olasılığının sadece %20 ila 35’ini açıkladığı tahmin ediliyor.

Judith Van Dongen/Washington State Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here