IŞİD’in Silah Fabrikasından Bir Rapor

0
IŞİD, havan üretim tesisi, Gogjali Gogjali, Musul’un Irak’taki komşularından biridir. Ekimde başlayan saldırı sırasında Irak Güvenlik Güçleri tarafından ele geçirilen ilk yerlerden biri.

Eğer son on yıl içinde Amerikan’ın savaşlarını tanımlayacak bir silah varsa, o da “Uyduruk Patlama Aygıtı”dır. UPA’ları ucuzdur, bileşenleri kolayca bulunup birleştirilebilir ve bilmeden yanlarından geçen bahtsız insanların feci bir şekilde ölmelerine sebep olur. UPA’lar temel olarak ayaklanmaların silahıdır; daha fazla ve daha iyi materyaller olmadığında eldekilerden uydurulabilir. Askeri Uyuşmazlık Araştırması (AUA) tarafından yapılan bir soruşturma, Irak ve Suriye topraklarındaki isyancı grupların, IŞİD’in artık uydurma silahların ötesine geçtiğini ortaya çıkardı ve IŞİD’in kendi silahlarını ürettiğini fark etti.

Yayınlanan rapor, onlara uysal ve teknokratik bir unvan yüklüyor. İslami Devletlerin Askeri Üretiminde Standartlaştırılması ve Kalite Kontrolü, Irak’ta yapılan keşifleri detaylandırıyor, çünkü Askeri Uyuşmazlık Araştırması ile alan araştırmacılarına Musul’un geri alımını da üstlenen Iraklı silahlı birlikleri eşlik etti. Araştırmacılar, mühimmat üretim tesisleri gibi 6 silah üretim sitesi buldu ve detaylıca belgelendirdi. Bu belgeler, IŞİD silahlı kuvvetlerinin sadece ele geçirebileceği binaları hedef aldığını anlamaya yönelik.

Her şeyi bir araya getirdiğimizde ortaya çıkan büyük resim, patlayan dron’ların denenebildiği yerlere sahip bir atölye, ama daha büyük kaynaklara sahip olanlar için toplu mühimmat ve silah üretimi ve standartlaştırması için dönüştürülebilecek, koordine edilmiş devlet benzeri bir oluşumu gösteriyor. Atölyelerde araştırmacılar, savaşın tüm bürokrasisini, düzenli yönetim sorun çözümlerini ve havanlarıyla parça parça şeritlerden oluşan mermilerin özelliklerini buldular.

IŞİD tarafından yapılan silahlar roketleri, atarken tutmak için kullanılan roket çerçeveleri, havanlar, havan topları, havan mermilerini de içeriyor. Sadece birkaç tane değil, kasım ayında atölyelerde araştırmacılar, 5000’den fazla havan mermisi, roketler, üretim aşamasında patlayıcılar ve savaş alanlarından getirilmiş ıskarta parçalar keşfettiler.

Bulunan silahlar ve ekim ayı etiketiyle hazır havan mermilerinin miktarı, Irak güvenlik güçleri şehri geri almak için saldırmaya başladığında, bu atölyelerde IŞİD’in silah ürettiğini gösteriyordu.

“Bu buluntular, İslami Devlet güçlerini hemen desteklediğini gösteriyor ve UPA’nın, üretilen toplam roket ve havan sayısının onbinleri zorlayacağı savını destekliyor” diye yazıyor raporda.

Raporda göze çarpan özelliklerden biri, IŞİD’in yalnızca silah üretim ölçeği değil, özenli bir şekilde etiketlenip paketlenmesi, nakliye için hazırlanmış ağaç paletlere kadar kaliteli bileşenler kullanmasıydı.

Bazı malzemeler döküm evlerinde üretilmiş erimiş metalden yapılmıştı. 12 kalibrelik pompalı tüfek mermisi için fünye gibi diğerleri uyduruk işlerdi. Çalışmanın çoğu, silah üretimi için gereken ikmal fabrikalarının düzenli ve güvenilir kimyasal öncülerinin satın alımlarıyla mükemmel destek ağlarına işaret ediyor. Rapor; alüminyum, gres yağı, potasyum nitrat, distribütörden paketler gibi bazı bileşenleri tanımlıyor. Ama UPA bu bileşenlerin nasıl IŞİD silahı olarak sonlandığını araştırıyor ve şöyle bir not düşüyor: “UPA, bu raporda değinilen şirketler tarafından İslam Devleti güçlerine gönderildiğini hiçbir şekilde ima etmez.”

Savaş, savaşmak olduğu kadar, savaşmak için gereken araçlar için savaşan insanlardır da. Bu organizasyonu kendileri için temin eden bir grup, yabancı sponsonlara daha az bağımlıdır. Çok iyi bir şekilde organize edilmiş gruplar, “ticari pazarları sonuna kadar doldurmak için istismar fırsatları sunulduğunda, mükemmel etki için çeşitli askeri silahların üretimi geniş ve bağımsız bir şekilde işletilebilir” olarak rapor sonuçlandırılıyor.


Çeviren: Niyazi Tanyıldız

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz