Uzayda Geçen Bir Yıl Boyunca Neler Dinliyor?

0

Astronot Scott Kelly (kendisi gibi astronot olan Mark’ın ikiz kardeşi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 45 kişilik ekibinin komutanı), uzayda 380 ardışık günü geride bırakmış durumda ve uzayda en uzun zamanı geçiren Amerikan vatandaşı unvanını elinde tutmakta.

Bu zaman, pop kültürü ve radyolarda çalınan akla takılan şarkılar olmadan geçirilen oldukça uzun bir süre demek. Bu yüzden “Uzayda Geçirilen Bir Yılın Şarkıları” isimli listesi artık eskimeye yüz tutup, ebeveynlerin dinlediği müzik türleri kategorisine girmeye başladıysa Kelly’yi affedeceğiz.

Ancak Kelly’nin iki saati aşan çalma listesi gayet güzel. High Fidelity’den Rob Gordon’ın “en iyi karışık liste nasıl oluşturulur” adlı çalışmasını (ki çalma listeleri de bir sanat türü gibidir) okumuş olmalı çünkü listesi Gordon’ın ilkelerine uymakta.

Kelly’nin listesi Rihanna’nın “Stay” şarkısının Jasmine Thompson yorumuyla başlıyor, Eminem’den “Lose Yourself”, 10,000 Manicas’tan “These are the Days” ve Cold Play’den “Speed of Sound” ile devam ediyor.

Ancak liste mezosfere ulaştığında Kelly jetleri kapatıp John Lennon’dan “Imagine”, Snow Patrol’dan “Chasing Cars” ve James Taylor’dan “Fire and Rain” ile kafa dinliyor. Bu şarkılarla Uluslararası Uzay İstasyonu’nu küçük bir Starbucks’a dönüştürdüğüne şüphe yok.

Kelly aynı zamanda başka ebeveyn şarkıları da barındırıyor listesinde: Pearl Jam’den “Black”, Eagles’dan “Hotel California”, Pink Floyd’dan “Wish You Were Here” ve arka arkaya gelen Christina Perri’den “A Thousand Years” ve Fleetwood Mac’ten “Landslide”. Kelly anlaşılabileceği üzere çok yoğun ve bu şarkılar uzayda marul yetiştirme ve sosyal medya trendlerine ayak uydurma çalışmalarına konsantre olmasını sağlamak ve kendine bir alan açmasına yardımcı olmak üzere ideal seçimler.

Karışık çalma listeleri hazırlayan herkesin bileceği üzere, Kelly de listeyi güçlü bir şarkıyla bitirmesi gerektiğini biliyor. Jersey’de doğan ve büyüyen bir insan olan Kelly, tam bir Bruce Springsteen şarkısı olan “Thunder Road” ile listesini sonlandırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz