Solak salyangoz Jeremy

1
3379
Yarasına tuz basarcasına biyologlar Jeremy'yi kendisinden olmayan bebeği ile görüntülediler.
Yarasına tuz basarcasına biyologlar Jeremy’yi kendisinden olmayan bebeği ile görüntülediler.

Solak salyangoz Jeremy kendisi gibi solak diğer iki salyangoz tarafından reddedildi

BİLİM İNSANLARI ONA UYGUN EŞLER BULDU, AMA ONLAR DA JEREMY YERİNE BİRBİRLERİYLE ÇİFTLEŞTİLER.

Jeremy yalnız. Diğer salyangozlarla uyum sağlayamıyor. Maalesef cinsel organları diğer salyangozların organları ile uyumsuz, bu yüzden de çiftleşecek kimseyi bulamıyor.

Zavallı Jeremy’nin cinsel organları kafasının sol tarafında, oysa ki çoğu salyangozda bu organlar kafalarının sağ tarafında bulunuyor. Nottingham Üniversitesi biyologları, geçtiğimiz yıl solak salyangozun sahiplerini aradılar ve sümüklü dostlarını bilime bağışlamalarını istediler. Zavallı Jeremy’nin çiftleşmesini sağlayarak, araştırmacılar solak salyangozlarının yavrularının da solak olup olmayacağını bulmayı umuyorlardı. Ama ne yazık ki, Jeremy ile yaşamak için gelen potansiyel eşlerin her ikisi de Jeremy’yi reddederek bol miktarda üremek için birbirleriyle çiftleşmeyi tercih ettiler.

Şimdi Jeremy iki kat daha yalnız.

Tomeu ve bebişleri

Jeremy (ve solak arkadaşları) situs inversus adı verilen ve nadir rastlanan genetik bir hastalığa sahipler. Salyangozun gövdesi, normal bir gövdenin ayna görüntüsü şeklinde. Bu hastalığa sahip insanlarda kalp sol yerine sağ tarafta bulunuyor, aynı zamanda diğer organların yerleri de ters.Türümüzde cinsel organların merkezde olduğuna şükredelim.

Salyangozlar bizim kadar şanslı değiller. Çiftleşmek için, hem penis hem de vajinaya sahipler, çift cinsiyetliler, yani herkesle çiftleşebiliyorlar. Jeremy’nin türü olan tatlı su salyangozları ise aynı anda hem dişi hem de erkek işlevlerini yerine getiremiyorlar. Çünkü sadece bir adet üreme organı oyukları mevcut. Bu durumda, biri dişi biri de erkek rolünü üstleniyor. Sonrasında hemen rolleri değişiyorlar ki, her ikisi de hamile kalabilsin. Kara salyangozları bunu tek bir seferde yapabiliyorlar.

Salyangozlar, birbirlerinin etrafında saatlerce dönerek çiftleşmeye hazırlanırlar. Dokunaçlarını birbirlerine değdirirler, üreme bölgelerini uyarırlar ve sonra da pozisyonlarını alırlar. Kara salyangozları, birbirlerini döllemeden önce bir adım daha atarlar, buna aşk dartı denir. Sivri uçlu, sert bir dart gibi birbirlerine atış yaparlar. Salyangozlardan biri önce davranarak, spermlerini diğerine enjekte eder ki, diğeri daha az çocuk sahibi olsun. Cinsellik hiç bu kadar rekabetçi olmamıştır.

Tipik bir darttan farklı olarak, aşk dartında iğneler havada gitmezler. Salyangozlar kördür. Küçük gözleri, sadece ışığı ve bazı hareketleri algılar, ama uzaktan bir dartı hedefleyip atacak kadar iyi göremezler. Bunun yerine, birbirlerini aşk dartları ile direkt aşıklarının içinden geçecek kadar kuvvetli bir şekilde vururlar. Zamanlarının büyük bir kısmında da ıskalarlar. Sonra çiftleşme gelir, bir müddet öylece kalırlar. Oldukça eşitlikçi davranırlar. Sonrasında, her iki salyangoz da, bir kaç hafta içinde bir miktar yumurta yapar.

Tomeu ve Lefty’nin yumurtalarının kuluçkadan çıkışları

Tatlı su salyangozları, neyse ki, bu acıya katlanmak zorunda değiller ve aşklarını daha zevkli yaşayabiliyorlar: her iki partner de rolünü oynuyor ve her ikisi de tatmin oluyor (en azından vurulmuyorlar). Maalesef, Jeremy henüz bu mahrem çiftleşme ritüelini yaşayamadı. Salyangozları araştıran biyologlar, her birini üçer ay buzdolabında bekleterek çiftleşmeye hazırladılar. Kış uykusundan sonra ısınma simülasyonu yaratarak, her bir salyangozun bahar telaşına kapılmasını sağlamaya çalıştılar. Ama Lefty ve Tomeu adındaki salyangozlar, Jeremy ile ilgilenmediler. Bunun yerine, birbirleriyle çiftleşmeyi tercih ettiler. Hem de defalarca.

Jeremy’i araştıran biyologlar için bu iyi bir haberdi. Çünkü, onların tek ihtiyacı olan iki sol-spiralli salyangozun çiftleşmesiydi. Sonuçta, iki solak salyangoz solak yavrular yapmadılar. Şimdiye kadar dünyaya gelen bütün bebekler -170 tane- normal, sağ-spiralli salyangozlar. Situs inversus, otozom çekinik bir gen, biyolojik cinsiyet ile ilintili değil. Yani, solak bir fenotip elde etmek iki kopya mutasyona uğramış genin biraraya gelmesi ile mümkün.

Jeremy halen yalnız, ama en azından üzüntüsünü sosyal medya takipçileri ile gideriyor. Onu Twitter’dan @leftysnail adresinden görebilir ve sevilmeyen bir salyangozun dünyadaki yerini bulma arayışını takip edebilirsiniz. Hepimiz Jeremy’yiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

1 YORUM

  1. Jerremy’inin geni üzerine yapılan deneyler bana şu fikri verdi.Salyangozların DNA’sı ile oynamak diğer canlılara göre daha kolaysa japon balığı misali kendi türlerimizi türetme ihtimalimiz ne kadar olur sizce ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here