İşte Karbon Ayakizinizi Azaltmak İçin Gerçekten Yapmanız Gerekenler

0

Basit şeylerden köklü şeylere kadar.

Eğer gezegeni kurtarmak için geri dönüştürmeye ve soğuk su kullanmaya özen gösteren tipten biriyseniz, sizin için bazı haberlerimiz var.

Yeni araştırma, karbon ayakizinizi azaltmak için en iyi yöntemlerin, aslında genelde hükümetlerin ve ders kitaplarının önerdiği şeyler olmadığını gösteriyor. Ayrıca en köklü farkı oluşturan özellikle bir tane yaşam tercihi var.

Dünya, gelecekteki küresel ısınmayı 2°C’nin altına sınırlandırmak için çabaladıkça, şimdi herkesin mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde sera gazı yayımlarımızı azaltmaya katılmasının zamanı geldi. Sorumluluğun büyük bölümü hükümetlerin ve fosil yakıt endüstrisinin üzerinde olsa da, bu ıslahlar kaçınılmaz olarak on yıllar sürecek.

Fakat bireysel bir seviyede bile, hepimiz çevre üzerinde günlük bir etki oluşturuyoruz. Kendi seçimlerimizi nispeten hızlı bir şekilde değiştirebiliriz ve bunlar toplum boyunca geniş ölçüde kabul edilen davranışlar şeklinde yayılabilir.

Bunu akılda tutarak, İsveç’teki Lund Üniversitesi ve Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden iki araştırmacı, “bireysel sera gazı yayımlarını azaltma potansiyeli en yüksek olanları belirlemek amacıyla yaşam şekli seçimlerinden oluşan kapsamlı bir liste” analizine giriştiler.

Karbon ayakizlerimizi azaltmaya katkı sağlayan yaşam şekillerini seçmek için 39 adet hakem denetimli çalışmaya, hükümet raporuna ve çevrimiçi araca baktılar. Ardından, eğer gelişmiş bir ülkede yaşıyorsanız bu eylemlerin gerçekte ne kadar etkili olduğu üzerine tahminler yürüttüler.

Yaptıkları çözümlemeye göre, işte bireysel yayımlarınız üzerinde en yüksek etkiyi oluşturacak ilk dört şey: arabanızı sepetleyin, uçakla seyahat etmekten kaçının, bitkiye dayalı bir beslenme düzenine geçiş yapın ve en köklü olanı da, daha az çocuğunuz olsun.

Eşdeğer tonda CO2 yayımlarıyla (tCO2e) ölçülen bu yaşam şekli değişimleri, bireysel karbon ayakizlerimizi azaltma konusunda geri dönüştürme ve akkor lambaları uzun ömürlü olanlarla takas etme gibi ‘küçük şeylerden’ çok daha fazla potansiyele sahip.

Araştırmacılar şöyle yazıyor: “Önerdiğimiz eylemler için ortalama değerler sağladık fakat bunların, her eylemi evrensel olarak temsil eden kesin rakamlar olduğunu öne sürmüyoruz, bunun yerine en iyi tahminler olduğunu söylüyoruz.”

Herkesin vejetaryen olmasının gerçek çevresel değeri üzerinde bazı belirsizlikler bulunsa da, nispeten bakacak olursak görünüşe göre vejetaryenler gerçekten gezegene biraz daha fazla yardım ediyorlar.

Takımın verileri, eğer bir yıl boyunca et yemeyi bırakırsanız, bireysel karbon ayakizinizin 820 kilogram CO2 azalabileceğini gösteriyor ve bu durum, geri dönüştürmekten ortalama olarak dört kat daha etkili.

Çalışmada ayrıca genç insanlara yönelik olan ders kitaplarının ve hükümet malzemelerinin daha yüksek etkiye sahip olan bu eylemleri aslında desteklemedikleri, bunun yerine daha çok plastik poşetleri terk etme bağlamındaki seçimleri teşvik ettikleri bulundu.

Araştırmacılar, analizlerine dayalı olarak bu durumu değiştirme zamanının geldiğini savunuyor ve herkesin bunları yapmaya geçebileceğini düşünmesek bile daha yüksek etkileri olan eylemleri öneriyorlar.

Takım, çalışmasında şöyle yazıyor: “Ciddi davranış değişimleri mümkün; daha genç olan nesillerin, çevresel olarak amaca uygun şekillerde mevcut yaşam biçimlerinden caymaya istekli olduklarına dair bulgular var.”

Araştırmacılar, yüksek etkiye sahip eylemlerin bazılarının “politik olarak meşhur olmayan” seçimler olduklarını kabul ediyorlar. Fakat burada önemli olan şey, yayımları gerçekten anlamlı bir şekilde mi azalttığımız, yoksa çorapları çamaşır ipine asarak kendimizi sadece daha iyi hissetmemizi mi sağladığımız.

Sürdürülebilirliğe yaptığımız küçük ve günlük katkılar, birbirine eklendikleri için elbette önemliler, fakat araştırma, bu çevre dostu seçimlerin daha etkili bir seviyede olumlu sonuçlara yol açmayabileceğini gösteriyor.

Diğer bir ifadeyle, geri dönüşüm atıklarını ayrı bir yere atan bir sürü insan aynı zamanda devasa miktarda petrol tüketen arabalar sürüyor. Fakat takımın savunduğuna göre eğer gezegenin iyiliği için daha büyük fedakarlıklar yaparsak, sosyal ölçütleri bir bütün olarak değiştirme konusunda daha fazla faaliyet alanı olur.

Elbette sadece yürüyerek seyahat eden vegan keşişlere dönüşmek hepimiz için olası değil. Ancak bu yeni veriler kesinlikle düşünmeye değer, özellikle gelecek nesillerin kaçınılmaz olarak daha sıcak bir gezegen üzerinde yaşıyor olmasıyla yüzleştikçe.

Araştırma Environmental Research Letters bülteninde yayınlandı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz