Kahve Bağımlılığınız Genlerinizde Olabilir

0

coffeebeans

Eğer bugün çok fazla kahve içtiğiniz için elleriniz titriyorsa, bunun için genlerinizi suçlayabilirsiniz.

Yakın zamanda kahve tüketimi ile ilgili yeni bir gen keşfeden araştırmacılara göre, bu sıcak, büyülü iksire olan ilginiz genetik yapınızla ilgili olabilir. Araştırmacılar İtalya ve Hollanda’da tüm genomu inceleyen ortak bir çalışma yaptı ve PDSS2 geninin kafein tüketimi ile ilişkisini ortaya çıkardı. Bu geni taşıyanlar taşımayanlara göre daha az kahve içiyor. Araştırmacıların teorisine göre bu geni taşıyanlar kafeini daha yavaş metabolize ediyor olabilir, bu sebeple de etkisini hissetmek için litrelerce içmeye gerek duymuyorlar.

Çalışmanın yazarı Nicola Pirastu, TIME’a verdiği röportajda şunları aktardı: “Kahve, belli bir dereceye kadar, sizi bazı hastalıklardan koruyabilir ve bazılarına yatkın hale getirebilir. Bu konu biraz tartışmalı. Bu yüzden bu güdümüzü ve yiyecek seçimlerini nasıl yaptığımızı anlamak çok önemli.”. Kahvenin kardiyovasküler hastalıklara, hipertansiyona, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına, tip 2 diyabete, bazı kanser tiplerine ve işitme bozukluklarına karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

Kahve olmadan her gün hayatta kalabilen insanların nasıl bir genetik yapısı olduğunu açıklamak için ise ayrı bir makale gerekiyor.


Berk Topal

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz