Ultra İşlenmiş Gıdalar, Çocuk ve Ergenlerde Toplam Kalorilerin 2/3’ünü Oluşturuyor

0
LauriPatterson/iStock

Tufts Üniversitesi Beslenme Bilimi ve Politikası Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışmaya göre, çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin ultra işlenmiş gıdalardan aldığı kalori miktarı, toplam kalori alımının %67’sine karşılık geliyor. 2018’de %67 olan bu oran, 1999 yılında %91 olarak belirlenmiş. Dün JAMA bülteninde yayımlanan çalışmada, ABD çapındaki 33.795 çocuk ve ergenin besin tüketimi analiz edilmiş.

Çalışmanın eş yazarı ve beslenme epidemiyoloğu Fang Fang Zhang, “Bazı tam tahıllı ekmekler ve süt ürünleri ultra işlenmiştir fakat bunlar diğer ultra işlenmiş gıdalardan daha sağlıklıdır” diyor. “Besini daha uzun süre taze tutabilen işleme, gıda takviyesine ve zenginleştirmeye olanak sağlayıp müşteri açısından kolaylık oluşturabilir. Fakat pek çok ultra işlenmiş gıda, işlenmemiş veya asgari işlenmiş gıdaya göre daha sağlıksız ve daha fazla şeker ile tuz içeriyor. Çocuklar ve ergenler tarafından daha sık tüketilmeleri ise endişe verici.”

Kalorilerde meydana gelen en büyük yükseliş, paket servisi şeklinde veya donmuş pizza ve hamburger gibi yemeye ya da ısıtmaya hazır yiyeceklerden kaynaklanıyor (artış miktarı %2,2’den %11,2’ye kadar). Kalorilerde meydana gelen en büyük ikinci yükseliş, tüketimi %10,6’dan %12,9’a çıkan paketli şekerli atıştırmalık ve tatlılardan kaynaklanıyor.

Tufts Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz