Kambur Balinalar Nasıl Dinleniyor?

0
34
Fotoğraf: Ilse Orsel/Unsplash

Kambur balinalara her yöne bakan bir kamera bağlayan uluslararası bir araştırma takımı, bu canlıların su altında nasıl dinlendiğini ortaya çıkarmış. Elde edilen bulgular, geniş açılı kameraların, gözlenmesi zor olan hayvanların ekolojisinin detaylı şekilde aydınlatılmasında ne şekilde faydalı olabileceğini gösteriyor. Araştırmanın sonuçları, 25 Şubat’ta Behavioural Processes bülteninde yayımlandı.

En önemli noktalar

  • Bir kambur balinaya her yöne bakan (360°) bir kamera bağlayan araştırmacılar, bu hayvanların su altında sürüklenirken dinlendiğini keşfetmişler. Balinalar ya su yüzeyinde, ya da su altında dinlenebiliyor. Ayrıca, duruma bağlı olarak bu ortamların hangilerinde dinleneceklerini seçtiklerine inanılıyor.
  • İşaretli balinanın etrafındaki ortama yönelik geniş bir yelpazede bilgi kaydeden tümyönlü kamera, kambur balinaların tek başına dinlenmekten ziyade grup halinde dinlendiklerini ortaya çıkarmış.
  • Sonuçlar, hayvanlara takılan tümyönlü kameraların, gözlenmesi zor olan hayvanlar hakkında daha fazla şeyin öğrenilmesinde faydalı olduğunu gösteriyor.

Kobe Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here