Kanserli Hücreler Sağlıklı Hücrelere Çevrildi

1
ABD’deki araştırma erken aşamada olmasına rağmen umut vadedici görünüyor.
Bilim insanları, kanserli hücreleri sağlıklı dokulara geri çevirerek “kanseri kapatabilecekleri” bir yol bulmuş olabileceklerine inanıyorlar.

ABD Mayo Clinic’teki araştırmacılar, Nature Cell Biology’de yayınlanan çalışmalarına göre, kanserli meme ve mesane hücrelerini iyi huyluya çevirmek için bir yöntem gösterdiler.

Çalışma her ne kadar erken evrelerinde olsa da, kanser yardım dernekleri tarafından “çok önemli” olarak addedildi ve sağlıklı hücreleri biraraya toplayan PLEKHA7 proteini üzerine odaklanarak çalışıyor.

Panos Anastasiadis tarafından önderlik edilen araştırmacılar, hücre düzenlemesinin olağan sırası bozulduğu zaman, kanserli hücrelerin hızlı biçimde ortaya çıktığını ve kontrolden çıkmış şekilde çoğaldığını buldular, fakat mikroRNA’ları molükellere ekleyen bilim insanları kanseri önleyebildiler.

Mayo Clinic’in Florida’daki yerleşkesinde kanser biyolojisi bölümünün başkanı olan Anastasiadis Bey’e göre araştırma, “kanseri kapatmak için yazılım, kod sağlayan beklenmedik yeni bir biyolojiyi” temsil ediyor.

Yine de, denemeler sadece yalnızca bir test tüpünün içinde gerçekleştirildi ve bu yüzden sonuçların insanlarda tekrarlanacağı kesin değil ve öyle olursa, hastaların halâ kemoteropiye ihtiyacı olacağı sanılıyor.

Dr. Anastasiadis BBC’ye şöyle konuşuyor: “Kanser hücrelerindeki etkilenmiş mikroRNA’ları normal seviyelerine geri döndürmek için yöneterek, frenlemeyi yeniden kurabilmeli ve normal hücre işlevini eski haline getirebilmeliyiz. Bazı saldırgan kanser türlerindeki ilk deneyler gerçekten çok umut vaadedici.”

İngiltere Kanser Araştırma kurumu çalışmayı övdü.

Üst bilim danışma yöneticisi Henry Scowcroft şöyle konuştu: “Bu önemli çalışma, uzun süredir var olan biyolojik bir gizemi çözüyor, fakat aceleci davranmamalıyız.”

Bay Scowcroft, bulguların kesinleşmeden önce gidilecek uzun bir yol olduğunu fakat yine de ileriye doğru atılmış önemli bir adım bulunduğunu ekledi.

“Bu anahtar kavramları anlamak, kansere karşı son yıllarda gördüğümüz ümit verici ilerlemeyi devam ettirmekte yardımcı olması açısından çok önemli.”

 

 

The Independent

1 Yorum

  1. Bu tür çalışmalar her ne kadar emekleme aşamasında olsa da, günümüzde bilimsel çalışmaların ulaştığı hızlı adımlarla bu çalışmaların verimli hale gelmesi daha kısa sürebilir. Ayrıca, daha uzun süre yaşamak ve hatta ölümsüzlüğe ulaşmak için çabalayan bazı şirket sahiplerinin ve bilim insanlarının da dikkatini çekmiştir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz