Kar Leoparının Artık Resmî Olarak Tehlike Altında Olmadığı Açıklandı

0
223

Fakat parti şapkalarımızı takmak için çok erken.

Kar leoparının koruma durumuna az önce çentik atıldı ve büyük kedi artık resmî olarak tehlike altında değil.

Kar leoparı, Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Tehlike Altındaki Türler Kızıl Listesi‘nde şimdi Eğilimli şeklinde listeleniyor; hâlâ tehdit altında, ancak Tehlike Altında durumu kadar vahim değil.

Bir türün resmî şekilde tehlike altında olarak düşünülmesi için, 2500’den az bireye sahip olması ve iki nesil boyunca yüzde 20’nin üstünde bir oranda azalması gerekiyor. Kar leoparı bu ölçütü karşılamıyor; fakat IUCN’nin gözden geçirilen kar leoparı kalemine göre, hiç böyle olmamış olması mümkün.

Kalem, önceki Tehlike Altında durumunun 2008 yılındaki yanlış bir değerlendirmeye dayandığını öne sürüyor.

IUCN şöyle yazıyor: “2008 tarihli önceki değerlendirme (Tehlike Altında C1), <2.500 yetişkin bireye ve 16 yıl (iki nesil) boyunca yüzde 20’lik tahmini bir azalmaya dayalıydı.”

“Ancak o değerlendirmede, etkin nüfus boyutu (Ne) yanlışlıkla ‘yetişkin bireyler’in yerine kullanılmıştı ve daha düşük bir rakam üretmişti (4.080’lik yetişkin nüfusunun yüzde 50’si). Bu yüzden tür, 2008 yılında Eğilimli şeklinde listelenmiş olmalıydı.”

Kalem ayrıca, pahalı kürkleri için yapılan ve tahminen yüzde 20’lik azalmada bir tehlike etmeni olarak düşünülen yasadışı avlanmanın da azaldığını söylüyor.

Doğada nadiren görülen kar leoparı, Orta Asya’daki 12 ülkede yaşıyor ve IUCN’ye göre sayılarının 7367 ila 7884 birey arasında olduğu tahmin ediliyor.

Kuruluş ayrıca, dünya çapında toplu haldeki koruma gayretlerinin, yasadışı avlanma ve iklim değişikliği ile insan yerleşimlerinin genişlemesi yüzünden doğal yaşam alanlarının kaybolması sebebiyle tehlike altında olan kar leoparı için, genel görünümü iyileştirdiğini belirtiyor.

1981 yılından beri kar leoparını korumak için çalışan koruma kuruluşu The Snow Leopard Tröstü, IUCN’nin hükmüne itiraz ediyor.

Tröst, bir blog gönderisinde şöyle yazıyor: “Mevcut olan en iyi bilimin, durumun değişimini savunmadığına ve bunun tür için ciddi sonuçlarının olabileceğine inanıyoruz.”

“Kar leoparının durumuna baktığımızda, şimdiye kadar türün kapsamının yüzde 2’sinden daha azının kamera kapanları veya genetik çözümleme gibi güvenilir teknolojiler kullanılarak sayı çokluğu bakımından örneklendiğini görüyoruz. Buna ek olarak mevcut olan sınırlı sağlam veriler, yüksek yoğunluklu bölgeler yönünde tarafgir durumda.”

“Kar leoparının durum değişimi ardında bulunan yeni değerlendirme, bu veriden ileri gitmiyor ve nüfusları tahmin etmek için bilimsel olarak geçerli şekilde benimsenmeyen yöntembilimler (insanlara herhangi bir bölgede ne kadar çok kar leoparı bulunduğunu düşündüklerini sormak gibi) kullanıyor görünüyor.”

Tröst, kar leoparının Tehlike Altında durumunu yeniden sağlamak için IUCN’ye bir dilekçe veriyor ve ayrıca topluluk ile birlikte çalışarak, kar leoparı nüfusları üzerinde daha kesin veriler toplayacak.

Tröst, hayvanların durumunu eski haline getirecek olan dilekçe başarısız olursa, kalan beş yıllık sürede bu verilerin daha kesin bir değerlendirme sağlayacağını umuyor.

“Kar leoparı, şiddetli bir tehdit altında olmayı sürdürüyor” diyor The Snow Leopard Tröstü.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here