Kedi Bıyıkları, Kedilerin Bedava Yemeği Tercih Ettiğini Gösteriyor

0
Fotoğraf: Hexandcube/Unsplash

Yeni bir araştırmanın gösterdiğine göre düzenli olarak yaban hayvanı yakalayan evcil kediler, yine de besinlerinin çoğunu evden alıyor.

Exeter Üniversitesinde çalışan ve kedilerin bıyıklarından topladıkları adli bulguları kullanan bilim insanları, yaban ortamında düzenli şekilde avlanan kedilerin neler yediğini görmüşler.

Sonuçlar, kedilerin yediklerinin yaklaşık %96’sının bakıcıları tarafından sağlanan besinlerden gelirken, sadece %3-4’ünün yabani hayvanlardan geldiğini göstermiş.

Buna göre bazı evcil kedilerin düzenli olarak avlanmasındaki temel sebep, açlıktan ziyade avcılık içgüdüsü olabilir.

Exeter Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsünde çalışan Dr. Martina Cecchetti, “Çalışmamızın gösterdiği üzere bakıcılardan besin geldiği zaman, kediler neredeyse tamamıyla buna bel bağlıyor” diyor.

“Kedi besleyen bazı kişiler, kedilerin yabani av kaynaklı besinlere ihtiyaç duyduğunu düşündüklerinden avlanmayı kısıtlama konusunda endişe duyabilirler. Fakat aslında, usta avcıların bile yakaladıkları avları fazla yemediği görülüyor.

“Yırtıcılar olarak bazı kediler, aç olmasalar bile avı yakalamak ve daha sonra yemek amacıyla saklamak için (bkz. ihtiyaç fazlası avlanma) içgüdüsel şekilde avlanabilirler.”

Araştırmacılar çalışmadaki her kediden, bir kez başlangıçta ve bir kez de sonda olmak üzere bir bıyık kesmişler.

Daha sonra bıyıklardaki kararlı izotop oranlarının analiz edilmesiyle, farklı yaban hayvanları ile kedilere verilen besinlerden gelen proteinlerin kaynağı belirlenmiş.

Araştırma takımı, kedilerin yabani avları öldürmesini önlemek üzere tasarlanan farklı önlemlerin etkisini de test etmiş.

Bu önlemler arasında ziller, Birdsbesafe tasma yakaları, et yönünden zengin beslenme düzenleri, bulmacalı mama kabıyla yemek verilmesi ve sıradan bir oyun yer alıyor. (Exeter’deki araştırma takımının yürüttüğü önceki bir çalışmada, et yönünden zengin besinlerin ve gündelik şekilde oynanan oyunların kedilerde avlanmayı azalttığı gösterilmiş.)

Bıyıklar üzerinde yapılan analize göre Birdsbesafe tasma yakası bulunan kediler, muhtemelen daha düşük sayıda kuş yakaladıkları için daha düşük miktarda av tüketmişler.

Çalışmada yer alan kedilerin hepsi, sık sık ve yakın zaman önce yabani hayvan yakalayan düzenli avcılarmış.

Çalışma Ecosphere bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Exeter Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz