Köpek Balıklarının da Sahip Olduğu Bir Protein Sentetik Kan Üretimi İçin Dönüm Noktası Olabilir!

0

Hiç köpek balıklarının hava almadan suyun altında iki saat nasıl kalabildiklerini merak ettiniz mi? Çünkü onlar kaslarını güçlü kılmak için oksijeni uzun süre tutan miyoglobin isimli bir protein kullanıyorlar. Şimdi ise Journal of Biological Chemistry dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Rice Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı köpek balıklarının bu özelliklerini sentetik kan için kullanmayı düşünüyor.

Kan bağışının az olması ve kan vermekten korkuluyor olması bilim insanlarını sentetik kan üretmeye teşvik etmişti. Yaklaşık kırk yıldır bu çalışmalar sürüyor ve halihazırda test edilen sentetik kanlar da var. Ancak araştırmacıların en büyük derdi bu kan için kullanılacak oksijen taşıyan bir protein bulmaktı. Bizler oksijeni hemoglobin ile taşıyoruz, ancak bu proteinin oksijeni bağlı tutma süresi çok kısa.

Ekip işte bu sorunu çözmek için yaptığı araştırmalar sonucunda hemoglobinden daha kararlı bir protein keşfetti. İnsanlarda da bulunan miyoglobin proteini köpek balıklarında büyük bir öneme sahip. Köpek balıkları derine daldıklarında miyoglobin oksijeni uzun süre kendisine bağlı tutuyor ve bu sayede kasların uzun süre oksijen kullanabilmesini sağlıyor. Yapılan bir diğer araştırmada ise bu proteinin E. coli bakterileri kullanılarak üretilebileceği görüldü.

Ne var ki miyoglobin insan vücudunda hemoglobinin görevini üstlenmiyor. Bu fikir sadece mevcut olan sorun için çözümün ilk adımı. “Miyoglobin metotlarımızı uygulamak için kullanacağımız bir model sistem olacak. Eğer başarılı olursak onun üzerinde denediklerimizi hemoglobin üzerinde de deneyeceğiz” diyor makalenin yazarlarından biri olan John Olson.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz