Köpekler Size Mutlu ya da Mutsuz Olduğunuzu Söyleyebilir

0

Günün sonunda köpeğinize döndüğünüzde gerçekten size kötü bir gün geçirdiğinizi söyleyebilir. Viyana Üniversitesi Tıbbı Veterinerlik Bölümünden araştırma ekibi köpeklerin bizlerin yüz ifadelerini okuyabildiğini ve mutlu ya da mutsuz olduğumuzu anlayabildiğini gösterdi. İlk olarak köpeklerin insanlar harici diğer hayvanlara nazaran yüz ifadelerini daha iyi anladığı sonucuna ulaşıldı.

Ekip köpekleri, insanların mutlu ya da mutsuz olma durumlarını tanımlamaya alıştırdı ve ve ikisinden birini tercih etmelerini istedi. Alıştırmada insan yüzlerinin yarısını köpeklere göstererek, duygusal yansımaların yüzün tamamında tanımlamarını engellediler ve ardından köpeklere, doğru yüzü işaret ettiklerinde ödül verdiler.

Bütün bu antrenmandan sonra, araştırmacılar, köpeklere farklı yüzler gösterdiklerinde antrenmanda yüzün hangi tarafı gösterildiyse, hiç görmedikleri yüzün aynı tarafındaki duygu yansımalarını tanımlayabildiklerini gördüler. Köpekler büyük oranda antrenmanda olduğu gibi doğru yüzleri seçiyorlardı, bu da seçimin şans eseri olmadığını gösteriyor.

Ayrıca bu araştırmada köpeklerin mutlu yüz ifadelerini daha kolay seçtiklerini görüldü.  Yani köpekler, kaşlarınızı çattığınızda “uzak dur” sinyali olarak, mutlu olduğunuzda da “buraya gel” sinyali olarak anlıyor. Araştırmacılar köpeklerin kendi tecrubelerine dayanarak hangi ifadenin pozitif hangi ifadenin negatif olduğunu anladığını söylüyor.

Bu araştırma 12 Şubatta Current Biology dergisinde yayınlandı. Peki neden köpekler? Çünkü onların insanlarla bağı diğer türlere göre daha güvenilir. Sonraki araştırmaların kediler üzerinde olmasını umuyoruz. Kim bilir belki onlar da düşünüyordur!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz