Leonid Göktaşı Yağmuru- Ne zaman, Nerede ve Nasıl İzlemeli?

0
46

17 Kasım Salı günü Leonid göktaşı yağmuru zirve yapacak. Dünyanın atmosferine giren buz ve taş parçacıklarının sebep olduğu olay kuzey-doğu ufkunda seyredilebilecek. İşte bu göktaşı yağmurunu izlemek için bazı ipuçları:

Ne zaman ve nereye bakmalı?
Bir göktaşı gökyüzünde herhangi bir yerde görülebilir, ama bu Salı göreceklerimizin çoğu Aslan (Leo) takımyıldızından gelecek (Leonid ismi de buradan geliyor).
Aslan takımyıldızı gece yarısı civarı kuzey-doğu ufkunda doğacak. Ancak göktaşları gece yarısından önce de gözlemlenebilecek. Öyleyse, bulunduğunuz yerde gökyüzü açıksa şehrin ışıklarından uzak, hatta şehirden uzak bir yer bulun.
Mükemmellik derecesi: Orta
Leonidler her otuz yılda bir tepe noktasına ulaşıyor – en son 1998 de yaşanmıştı- ve bugünkü yağmur bu döngünün tam ortasına denk geldi. Bu nedenle çok büyük sayıda yıldız kayması olmayacak. Bu yıl NASA her 4 dakikada bir göktaşı göreceğimizi tahmin ediyor.
Tabii ki bu ortalama bir rakam. Fakat bu yılın şansına ay hilal şeklinde olacak, bu da gözlem yapmak için daha karanlık bir gökyüzü demek.
Peki neden şimdi?
Leonidler her yıl 17 Kasım civarında gerçekleşiyor. Çünkü Dünya, Tempel-Tuttle kuyrukluyıldızının geride bıraktığı enkazdan her yıl bu zamanda geçiyor. Yine de korkmayın Tempel-Tuttle şu anda Uranüs’ten bile uzak. Sadece göktaşının yörüngesinden geçiyoruz; kuyruklu yıldızın kendisine çarpma ihtimalimiz yok.
leonid2015_orbitchart

Tempel-Tuttle’ın arkasında bıraktığı enkaz aslında oldukça büyük. Göktaşı yağmuru Salı gecesi olacak, ama bu ay boyunca her zamankinden fazla göktaşı göreceğiz. Bu yüzden, 17 Kasım’da hava bulutluysa, dilek şansınızı başka günler deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here