Mars’ın Sesleri: NASA’nın Perseverance Keşif Aracı, Kızıl Gezegeni Duymak İçin Mikrofon Götürüyor

0
909
Mikrofonların bulunduğu yerler. NASA/JPL-Caltech

Uzay görevini planlayanlara göre NASA’nın Perseverance keşif aracı, tarihte ilk kez Mars’ın seslerini toplayacak. Araç atmosfere girip Jezero Krateri’ndeki iniş bölgesine doğru dalış yaparken, sesleri kaydetmeye başlayacak.

Perseverance, 18 Şubat 2021 tarihinde iniş yapacak. Bu iniş kısmı, selefi Curiosity’de de olduğu gibi tehlikeli geçecek. Curiosity, 2012 yılında yedi dakika süren bu “dehşetten” paraşüt ve bir “gökyüzü vinci” kullanarak sağ çıkmıştı. Perseverance üzerindeki mikrofonlar, bu efsanevi inişin seslerini kaydedecek ve ardından, uzay aracını yüzeyde yapacağı bilimsel araştırmalarda yönlendirmeye yardımcı olacak.

Perseverance’e takılan bu iki mikrofon; araç varış yaptığı zaman aracın Mars’ı görmekle kalmayacağı, aynı zamanda duyacağı anlamına geliyor. Keşif aracı ayrıca seleflerinin yaptığı gibi gezegene dokunacak ve onu kimyasal olarak analiz edecek.

Mikrofonlardan biri, Perseverance’in giriş, alçalma ve iniş (EDL) sisteminde duruyor. Mühendisler, yüzeyde iniş yapmak istediği yeri kesin biçimde hedef aldığı esnada; Perseverance’in Mars’ın ince atmosferinde paraşüt açmasını duyabilecekler.

Aracın gövdesine güvenli biçimde yerleştirilen EDL mikrofonunun “beyinleri”, aracın gövdesinin yan tarafındaki “kulak” ile iletişim kuruyor. Bu kulak, tehlikeli iniş süreci esnasında şiddetle esen rüzgarı ve tozu dinleyecek. Ayrıca, uzay aracının maruz kaldığı atmosferik sürtünmeyi de duyabilir. Bu mikrofonun, dükkanlardan alınan malzemelerle yapıldığı için kısa ömürlü olacağı düşünülüyor. Diğer mikrofon ise daha gelişmiş araştırmalarda kullanılacak ve daha fazla olayın sesini duyacak.

Elizabeth Howell/Space. Ç: O

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here