Marul, pastırmadan 3 kat daha fazla sera gazı yayıyor

0
Bacon sandwich, close-up

Yapılan çalışmada bulunduğuna göre, marul üretiminden kaynaklanan kalori başına sera gazı salımı, domuz pastırmasından üç kat daha yüksek.

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki bilim insanları, farklı besinlerin 1000 kalorisinin üretiminden kaynaklanan sera gazı salımlarını karşılaştırdılar. Marulun kalorisi çok düşük olduğundan, birinin iki domuz pastırması diliminin içerdiği kaloriye eşit kalori alması için en az iki iceberg marul yemesi gerekiyor. Sonuç olarak, büyük marulları nakletmek, kalori başına domuz pastırmasından daha fazla salım üretiyor. Marulun ayrıca yemek tabağına ulaşmadan ölmesi daha muhtemel olduğu için, gıda israfı ile birlikte salım ayak izi daha fazla artıyor.

Diğer sebzeler maruldan çok daha iyi durumda. Lahana, kalori başına domuz eti tarafından üretilen salımların beşte birini üretiyor ve brokoli ise salımların yarısından daha azını üretiyor.

Sığır ve kuzu üretimi, domuz veya tavuktan çok daha fazla salım üretiyor ve sığır hâlâ marul üretiminden daha kötü emisyon üretiyor.

Çalışmanın bulduğuna göre, ABD sağlık yetkilileri tarafından önerilen dengeli beslenme düzenine geçmek (daha fazla meyve, sebze, süt ürünleri ve deniz ürününü kapsayan), tipik bir Amerikalının et bakımından zengin olan mevcut beslenme düzeninden toplamda yüzde altı daha fazla sera gazı salımları üretiyor.

Chatham House’da kıdemli bir araştırma üyesi olan ve küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olmak için bir et vergisi öneren Antony Froggatt şöyle konuşuyor: “Çalışma, et, kümes hayvanları ve yumurta besin gruplarının bir bütün olarak sebze, tahıllar, bakliyatlar ve şekerlerle karşılaştırıldığı zaman, nispeten yüksek sera gazı salım kaynakları olduklarını onaylıyor.

“Bu yüzden, ayrıca sağlık açısından da tavsiye edilen, önceki besin gruplarını tüketmeyi azaltmak, bunda ve diğer çalışmalarda sera gazı salımlarında önemli bir tasarruf fırsatı olabilir.”

Arnold Schwarzenegger ve Sir Paul McCartney’in de içinde bulunduğu ünlüler, gezegeni kurtarmak için insanlara daha az et yemeleri çağrısında bulunmuşlardı.

Çiftlik hayvanları sektörü, küresel sera gazı salımlarının yaklaşık yüzde 15’inden sorumlu – bu oran, arabalar, uçaklar, trenler ve gemilerden gelen doğrudan salımların toplamı ile aynı miktarda.

Sıkça Sorulan Sorular

İşlenmiş et neye denir?
Tadını ve raf ömrünü değiştirmek için düzenlenmiş etlerdir, genellikle dumanla, ilaçla veya tuz veya koruyucu ekleyerek yapılır. En büyük kabahatli, tütsülenmiş domuz etidir.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin önerisi nedir?
Günde 70 gramdır, fakat işlenmiş etlere karşı taze etler için bir sınır üzerinde belirli bir tavsiye bulunmamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü şu an ne öneriyor?
DSÖ’den gelen yeni tavsiye, 50 gramlık işlenmiş etin, bağırsak kanseri tehlikesini yüzde 18 ile önemli miktarda artırmak için yeterli olduğunu öne sürüyor.

Ortalama bir öğünde ne kadar et vardır?
İngilizlerin kahvaltısında, İki tütsülenmiş domuz eti dilimi ile iki sosis toplamda 130 gram yapıyor.

Ne kadar et yiyoruz?
İngiltere’deki ortalama bir insan günlük yaklaşık 70 gram et yiyor: Erkeklerde 88 gram ve kadınlarda 52 gram. Fakat önceki araştıma, üç insandan birinin günde 100 gramdan fazla et yediğini öne sürüyor.

Telegraph

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz