Mevcut UV Teknolojisi, İç Mekanlarda COVID-19 Bulaşını Azaltma Potansiyeline Sahip

0
Koronavirüs parçackları, havada dolaşan ufak su damlacıkları yoluyla yayılıyor. fpm/iStock

Yapılan yeni bir çalışma, binalarda havayla geçen diğer hastalıkların yayılışını önlemek üzere halihazırda kullanılan bir UV ışık teknolojisinin, COVID-19’a karşı da etkili olma potansiyeli taşıdığını göstermiş.

PeerJ bülteninde yayımlanan araştırmada, üst oda UV mikrop öldürücü ışınlamasının (UVGI), havada sürüklenen aerosolleşmiş su damlacıklarıyla yayılabilen SARS-CoV-2 virüs parçacıklarını öldürebildiği bulunmuş.

UVC’nin, mikroorganizmaları ‘öldürmede’ veya etkisiz hale getirmede çok etkili olduğu biliniyor. Fakat bu tip bir UV ışığı, insanlara zararlı. Üst oda UVGI’de ise odada bulunan kişilerin kafalarının üstünde UVC ışığı kullanılarak bir ışınlama alanı oluşturuluyor ve odadaki kişiler güvende tutulurken, hava mikroplardan arındırılabiliyor.

SARS-CoV-2 virüs parçacıklarının, COVID-19’un insanlar arasındaki temel yayılma şekillerinden biri olan küçük solunum damlacıkları yoluyla bulaştığı artık yaygın şekilde kabul ediliyor. Havadan bulaş tehlikesi, yetersiz şekilde havalandırılan binalarda özellikle yüksek. Dolayısıyla, bu alanların içerisinde COVID-19’un yayılışını azaltmaya yönelik teknolojilere acil şekilde ihtiyaç duyuluyor.

Londra Queen Mary Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz