Mevsimsel Grip Vakaları, Dünya Çapında Rekor Seviyelere Geriledi

0
1695
Ketut Subiyanto/Unsplash

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yayımladığı yeni bir rapora göre sosyal mesafe, grip vakalarının dünya çapında tarihi seviyelere düşmesini sağlamış olabilir.

Avustralya, Şili ve Güney Afrika’da elde edilen veriler, Güney Yarımküre’de tipik grip mevsimi olan Nisan’dan Temmuz’a kadarki dönemde ufak miktarda grip vakası yaşandığını gösteriyor.

Bu üç bölgede yapılan 83.307 test içerisinde, yüzde 0,06’lık bir dilime karşılık gelen sadece 51 pozitif inflüenza numunesi görülmüş.

Bunun aksine, söz konusu bölgelerde önceki yıllarda aynı dönemde görülen pozitif vaka oranı yüzde 14’e yakınmış.

Grip virüsünün dolaşımı, Birleşik Devletler’de hükümetin 1 Mart’ta ulusal acil durum ilan etmesini takip eden 2 hafta içerisinde keskin şekilde düşmüş. Eylül 2019’dan Şubat’a kadar olan zaman diliminde yüzde 19 pozitif oran sergileyen grip testleri, 1 Mart’tan 16 Mayıs’a kadar olan zaman diliminde azalarak sadece yüzde 0,3’e düşmüş. CDC’nin aktardığına göre okulların kapatılması, toplu etkinliklerin yasaklanması ve evde kalmaya yönelik talimatlar, koronavirüsün yanısıra gribin de yayılışını durdurmaya yardımcı olmuş.

COVID-19 Önlemleri, Sizi Grip ve Nezleye Karşı da Korur

CDC’de çalışan araştırmacılar şöyle aktarıyor: “İnflüenza virüsünün dolaşımında meydana gelen küresel azalmanın gerçek olduğu; COVID-19 salgını ve bununla ilişkili toplum çapındaki hafifletme tedbirleriyle eşzamanlı şekilde gerçekleştiği görülüyor.”

Ümit veren rakamlara rağmen uzmanlar, hastalık tehlikesini mümkün olduğu kadar düşük tutmak amacıyla insanlara grip aşısı olmayı tavsiye ediyor. CDC’nin aktardığı verilere göre herhangi bir yılda ABD’deki yetişkinlerin yarısından daha küçük bir kısmı grip aşısı oluyor.

Bu yıl halk sağlığı görevlileri, hasta olma ihtimalinin azaltılması ve hastane sistemlerindeki muhtemel yüklerin düşürülmesi amacıyla daha fazla insanı gribe karşı aşılanmaya çağırıyor. ABD, grip aşılarına yönelik artan talebi karşılamak amacıyla 200 milyon doza yakın grip aşısı sipariş etmiş. Ancak aşı olmak için fazla beklenilmemesini tavsiye eden uzmanlar, aşılanmak için en iyi zamanın Eylül ve Ekim ayları olduğunu belirtiyor.

Akshay Syal/NBCNews. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here