Montana’daki Nehrin Balık Öldüren Bakteriler ile Başı Dertte

0

9281373092_edd5907750_o

Montana’ya gittiğinizde dört bir yanınızda doğal açık ve geniş alanlar bulabilirsiniz ama nehirler artık bu kullanım alanında değil.

Geçen Cuma, Montana’daki yaban hayatı yetkilileri, şimdiye kadar binlerce beyaz dağ balığının öldüren ve alabalığa da bulaşmaya başlayan Tetracapsuloides bryosalmonae parazitinin yayılmasını engellemek için Yellowstone nehrinin ve kollarının yaklaşık 150 milini kapattı.

The ATlantic’de çıkan bir yazıya göre, Ed Yong, denizanasıyla uzak akraba olan, bu parazitin ve akrabalarının biyolojisini araştırıyor. Yong’a göre eğer balık bu parazit tarafından enfekte olursa, Proliferatif Böbrek Hastalığına (PKD) yakalanır. Laboratuvar sonuçlarına göre ise parazit tarafından enfekte olup, hastalığa yakalan balıkların %20-100 ölüyor.

Balık popülasyonu, suyun sıcaklığı normalin üzerine çıktığında ve nehrin akışındaki su seviyesi normalin altına düştüğünde stres altına girer ve muhtemelen parazit enfeksiyonu, bu stres koşullarında balığa bulaştı ve onları yoğun şekilde etkiledi. Hepiniz biliyorsunuz ki, stres koşulları altında hastalıklara daha çabuk yakalanırız, aynı şey balıklar içinde geçerli.

Montana Valisi Steve Bullock, olayın ciddiyeti için şu ifadeleri kullandı: “Montana’nın sağlıklı balık popülasyonunu tehdit eden bir durum, Montana’nın tüm açık hava ekonomisini ve bu ekonomiye bağlı on binlerce işi de etkiler.” Vali, açıklamada ayrıca, “ Bu tehlike karşısında, bilimi rehber edinmeliyiz, çünkü eyaletimiz, bu enfeksiyonun diğer nehir ve akarsulara bulaşmasını göze alamaz. Bu hususta benim sorumluluğum, Montana’daki iş ve gelir kaynaklarını bu tehdide karşı korumak için yapılması gereken ne varsa yapmaktır.” dedi.

Nihayetinde, şuan nehir tüm boş zaman aktivitelerine kapatılmış durumda. Bunun anlamı şu ki; balık tutmak, botla gezme, boru döşeme, nehir kenarında çamurda yürüme yani her şey yasak. Bunu sebebiyse, normalde insanlar tarafından işgal edilmiş ve aktif kullanılan ama parazit enfeksiyonu sırasında balıkların parazitlerden kaçmak ve dinlenmek için kullandığı soğuk göletleri ve derin suları insan faaliyetlerinden arındırmak ve balıkları stres altına girmesini engellemek. Avlanma yasağı, balık ölümlerinin yoğun olduğu bir dönem nehirde fazla balık tutmamak için de bir tedbirdir. Çünkü balıkların hayata kalmaya çalıştığı bu süreçte, daha fazla balık öldürmek, önemli balık avlanma bölgelerinin yenilenme şansını düşürür

Bunun bir sonucu olarak yetkililer, hastalığın Yellowstone Ulusal Park’ın çevresine yayılmaması için, herkese park topraklarına girmeden önce botlarını, uzun balıkçı tulumlarını ve kayıkçılıkta ve ya balık avlanmada kullandığı tüm ekipmanlarını adam akılı temizlemelerini istiyor. Montana’daki diğer yetkililer ise benzer önlemlerin dere, akarsu ve nehirler arasındaki geçişlerde de alınmasını talep ediyorlar.


Musa Tartık

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz