NASA, Curiosity Keşif Aracını Eğitmek İçin Yardımınızı İstiyor

0
1552
NASA'nın Mars keşif aracı Curiosity, "Hutton" adlı bir kaya tipinde delik açtıktan sonra bu özçekimi yapmıştı. NASA/JPL-Caltech/MSSS

NASA, Curiosity keşif aracını Kızıl Gezegen üzerindeki kum tuzaklarının, keskin kayaların ve diğer engellerin etrafından geçirmek için yardımınızı istiyor.

Zooniverse sitesinde bulunan AI4Mars isimli yeni internet aracı, 2012’den beri Mars’ı gezen Curiosity’nin etrafındaki yerlerin belli kısımlarını etiketlemenize olanak sağlıyor.

Bir tür “makine öğrenimi” niteliğindeki bu araç, planlayıcıların Curiosity’nin (T. merak) hareketlerine yardımcı olmasını ve güvenli rota planlaması için keşif aracının zekasını eğitmesini sağlıyor. Uygun bir güzergâh seçmek, Mars keşif araçları için zorlayıcı bir sorun. Curiosity’nin tekerlekleri, görevin ilk yıllarında keskin kayalardan gittiği için aşındı. Spirit adlı diğer keşif aracı ise 2010 yılında kalıcı şekilde bir kum kapanına saplanmıştı.

NASA’nın AI4Mars programından alınan üç görüntü, NASA’nın Curiosity keşif aracının gördüğü farklı tip Mars arazilerini gösteriyor. NASA, insanların görüntülerde yer alan arazi özellikleri etrafına sınırlar çizip bunları etiketlemeye yardım ederek, Curiosity’nin Mars’taki rotalarını haritalandırmaya yardımcı olmalarını istiyor. NASA/JPL-Caltech

Eğitim algoritmasının ilk aşaması olan SPOC (“Toprak Niteliği ve Nesne Sınıflandırma”nın kısaltması), keşif aracının farklı türden araziler arasında ayrım yapmasına olanak sağlayacak. Mars keşif araçları, SPOC’u zaten kullanıyor. Fakat halkın da yardım etmesi, daha fazla eğitici bilginin daha hızlı şekilde gelmesini sağlayacak. Curiosity’nin karşılaştığı zorluklar, kendine kendine giden araba algoritmalarının karşılaştığı zorluklardan farklı; örneğin keşif aracı kara yollarıyla, yayalarla veya trafik işaretleriyle uğraşmıyor. Bu yüzden, algoritmanın hızlı şekilde eğitilmesi için daha fazla yardım gerekiyor.

Elizabeth Howell/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here