NASA’nın Mars Helikopteri Fırlatılmaya Hazır

0
Mars helikopteri Ingenuity'nin, Mars'ta NASA'nın Perseverance keşif aracından ayrıldığını gösteren bir sanatçı tasviri. NASA/JPL-Caltech

NASA, yabancı bir dünyada uçuracağı Ingenuity (T. marifet) adlı Mars helikopterini Temmuz ayında fırlatmaya hazırlanıyor.

Helikopter, NASA’nın Mars 2020 görevinin bir parçası. Bu görevin yıldızı ise, yaşamın daha önce Kızıl Gezegen’de mümkün olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak üzere tasarlanan Perseverance robotu. Ingenuity (T. azim, ısrar) bu görevdeki temel araç olmasa da, NASA’nın başka bir dünyada uçma yeteneğini test etmek üzere diğer robotla beraber yolculuk edecek.

NASA’da yöneticilik görevi yürüten Jim Bridenstine, 17 Haziran’da yapılan bir basın toplantısında göreve yönelik şu sözleri aktarıyor: “NASA’da bir yönetici olarak beni en çok heyecanlandıran şey, bir helikopterin başka bir dünyada uçuşunu izlemeye hazırlanmak. Böyle bir şey insanlık tarihinde hiç yapılmamıştı. Şimdiyse bu noktaya ulaşmış durumdayız.”

Ingenuity, altı yıldır yapım aşamasındaydı fakat şimdi keşif aracının alt kısmına bağlandı. Ingenuity baş mühendisi Mimi Aung, helikopterin Kızıl Gezegen’e yapılan uzun yolculuk esnasında orada duracağını söylüyor. Uzay aracının 2021’nin Şubat ayında Mars’a varmasından ve ayrıca, NASA’nın Curiosity aracının 2012 yılında Kızıl Gezegen’e konarken karşılaştığı “yedi dakikalık dehşete” göğüs germesinin ardından Ingenuity, kendini ana keşif aracından ayıracak. Perseverance, helikopterin uçuş denemelerini taşıdığı 23 kameranın bazılarıyla izleyebilecek. Helikopterin uçarken keşif aracını görüp göremeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Meghan Bartels/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz