Neden Bir Seferde 2 ya da 3 Defa Hapşırırız?

3

Bir hapşırık asla yalnız değildir! İlk “hapşuu”yu serbest bıraktıktan hemen sonra genellikle onun arkasında saklanan başka bir hapşırık daha gelir. İlk hapşırıktan sonra 2, 3 ve hatta 10 defa hapşıran bazı insanlara çevresindeki “iyi yaşa” sempatizanlarından birçok “iyi yaşa” gelir. Peki neden hapşırıklarımız vücut sistemimize bağlı görünüyor?

Bunu beceren bütün güç burnunuzun uyguladığı üfleme şiddetinde saklı. Hapşırık genel olarak yapancı parçacıklar ya da dış uyaranların buruna girip burun mukozasına ulaşması ile tetiklenir. “Bu, burundaki sinir hücrelerini tahrik eden histaminin salgılanmasını tetikler,” diyor Popular Science’a Cleveland’daki University Hospitals Case Medical Center’dan alerji uzmanı Dawn Zacharias. “Bu tetikleme ise hapşırığa neden olur. Hapşırık güçlü bir hava salınımıdır, burnu rahatsız eden ne varsa dışarı atılır.”

Fakat hapşırığa neden olan faktör hala burnunuzdan uzaklaşmadıysa bir kez daha bu eylem gerçekleştirilecektir. İkinci hapşırığın oluşması demek oluyor ki, ilk hapşırığınız aslında görevini yerine getiremedi. İşte bu, neden alerji sahibi insanların sık sık mendil kullandıklarını açıklıyor.

“Alerji sahibi insanlarda da olduğu gibi burun geçişimizde nelerin olduğunu netleştirmeye çalışıyoruz, çünkü allerjen hala oralarda bir yerde” diyor Zacharias. “Oysa eğer üşüttüğünüzden dolayı hapşırıyorsanız iki hapşırık arasında epey bir zaman geçecektir.”

Mega hapşırıkçılar için, şu ofisinizdeki arka arkaya 15 defa hapşıran arkadaşınızdan bahsediyoruz, demek oluyor ki onların hapşırığı sizinki kadar işlevsel değil. “Kişinin sinir hücrelerinin ne kadar özelleştiğine bağlı olarak, hapşırığı onu ne rahatsız ediyorsa dışarı püskürtecek kadar güçlü olmadığı anlamını taşıyor“ diyor Zacharias ve ekliyor, “eğer bu durum oluşursa, burnunuzu tıkayın ya da oynatın. Bu sayede kendiliğinden alerjeni yok edeceksiniz.”

Tabii ki hapşırığınızı tetikleyen tek şey yabancı maddeler değildir. Örneğin, insanların %18 – 20’sinde, parlak ışık olan bir ortama girildiğinde kontrol edilemez bir hapşırık başlar. Genetik olan bu durum fotik hapşırık refleksi olarak tanımlanır ve mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmacılara göre ani göz bebeği hareketi hapşırığa sebep olan sinir hücrelerini uyarıyor olabilir, fakat hiç kimse bundan emin değil. Açık havada eğlenirken defalarca hapşıracaksınız gibi göründüğünde, güneşe dik dik bakmanızı engelleyebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz