Nemli Havalar Hamam Böceklerini Uçuruyor

0

8259832512_9788ff14db_k

Yüzde doksan nem oranında tren beklerken sırtınızdan dökülen terler yeterince kötü değilmişçesine, sıcak yazların yaşandığı şehirlerde bunun başka korkunç bir yan etkisi var: hamam böceklerinin kanatlarını genişletip uçma olasılıklarını artması.

DNAinfo hamam böcelerinin neden yazın göklere yol aldığı hakkında bu konudaki uzmanlarla bazı çalışmalar yaptı.Görünen o ki metrolar hamam böceklerinin favori uçuş yolları. Bell Environmental Services’te böcek bilimci olan Ken Schumann bu konu hakkında DNAinfo’ya şunları söyledi, “Sıcak buharlı tünellerde sıcaklık ve nemle beraber bir şeyler hamam böceklerini uçmaları konusunda cesaretlendiriyor. Havanın sıcak ve buharlı olduğu zaman böyle davranmalarına neden oluyor.”

Sahip olduğumuz tek teselli burada, New York’ta, Güney’e göre daha az uçmaları, çünkü gıda olan yerlerde daha çok yayılma eğilimine sahipler. Big Apple’da (New York’ta), çöpler heryerde, bu yüzden hamam böcekleri tembeller ve kokuşmuş dolarlara ulaşmak için hava yeteneklerini kullanamada da motivasyonları düşük.

Aslında bu teknik olarak bu tam bir “uçma” da değil, daha çok “süzülme”. Eğer bir yerden yükselmeye başlarlarsa aşağı doğru süzülücekler yada havada kısa mesafe de yolculuk yapmaya başlayacaklar. Orkin web sitesi bu konu hakkında şöyle diyor “çok hızlı koşabilirler ( hala dehşet verici’)’ve korktukları zaman bu böcekler genellikle saçılırlar’’


Merve Gültan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz