Uzay İstasyonuna park yeri

0
Uluslararası Uzay İstasyonu

Alçak Dünya yörüngesinde yanaşacak yer bulmak öyle zor ki

Uluslararası Uzay İstasyonu bu haftadan başlayarak yeniden yapılandırılacak. Discovery News’un haberine göre Cuma günü Barry “Butch” Wilmore ve Terry Virts adlı astronotlar uzay aracının dışında iki yeni yanaşma portu inşa etmek üzere bir dizi uzay yürüyüşü yapacak. Bu portlar yakın gelecekte UUİ’yi ziyaret edecek uzay araçlarına (yani SpaceX ve Boeing’in geliştirmekte olduğu ticari uzay araçlarına) park alanı sağlayacak.

Bunların tümü de NASA’nın Ticari Mürettebat Programı adlı inisiyatifinin bir parçası. Geçtiğimiz yıl uzay ajansı hem SpaceX’le hem de Boeing’le UUİ’ye astronot taşıyacak ve UUİ’den astronot götürecek  uzay araçları tasarlayıp inşa etmeleri için sözleşme imzaladı. SpaceX şu an Dragon V2 kapsülü üstünde çalışırken Boeing ise CST-100’ü geliştiriyor. İki uzay aracı da 7 kişilik ve iki firma da 2017’ye kadar bu araçları tamamlamayı umuyor.

Amaç NASA astronotlarını alçak Dünya yörüngesine tekrar Amerikan araçlarını kullanarak ve çok daha ucuza taşımak. Uzay Mekiği programının 2011’de sona erişinden beri ABD’li astronotlar uzaya Rus Soyuz roketleriyle çıkıyordu ve bunlar da hiç ucuz değil. Tek bir astronotun Soyuz’la uzaya gönderilmesi ABD’ye 70 milyon dolara mal oluyor. SpaceX ve Boeing ise bu rakamı yolcu başına 58 milyon dolara çekmeyi hedefliyor.

Uzay İstasyonu’ndaki yenilikler UUİ’nin 2011’de son halini almasından yana ilk büyük güncelleme olacak. Bu yanaşma portları için NASA bu yıl içinde üçü Wilmore ve Virts tarafından yapılacak toplam yedi uzay yürüyüşü planlıyor. Bu hafta iki astronot belli kabloları ve iletişim aygıtlarını hazırlayacak. Gelecek görevlerde ise, SpaceX’in UUİ’ye bu yılın sonlarında ulaştıracağı iki adet yeni Uluslararası Yanaşma Adaptörü’ne yer açmak için istasyonun büyük modüllerinin yeri değiştirilecek. NASA, 2015 sonuna kadar tüm yanaşma noktalarını tamamlamış ve hizmete açmış olmayı umuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz