Titreşimli Botlar Astronotların Ayakta Kalmasını Sağlayabilir

0

Yer çekiminin Dünya’dakinin üçte biri olduğu Mars yüzeyinde yürümek kolay değil. Ayaklarınıza ayakkabı kutusu ve başınıza da fanus bağlanmış şekilde kayalıkların üzerinde yürümeyi denerseniz, astronotların Kızıl Gezegen yüzeyinde nasıl keşif yaptığını anlamaya yaklaşabilirsiniz.

Mars yüzeyinde düşmek gülünç olmakla kalmaz. En iyi ihtimalle astronotlar tekrardan ayağa kalkabilmek adına zaman ve oksijen kaybına uğrar. En kötü ihtimalde ise basınçlı giyside ortaya çıkabilecek bir yırtık hızlı bir ölümü beraberinde getirir.

MIT Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü (AeroAstro) ile Cambridge Massachusetts Charles Stark Draper Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, astronotların kendi ayaklarını bile göremedikleri durumlarda yakındaki engellere karşı uyarıda bulunabilen ve dokunsal tepki verebilen uzay botları üzerinde çalışıyorlar. Ayağın çevresindeki 500 farklı uyarıcıdan elde edilen geri bildirimlere göre seçilmiş ayak parmağı, topuk ve ayağın ön dış yüzeyi gibi konumlar üzerinde motorlar bulunuyor. Değişkenlik gösteren yoğunluklar ile titreşim darbeleri karşıdaki bir nesnenin ne kadar yüksek olduğu veya yanından nasıl geçilebileceği hakkında bilgi verebiliyor. Araştırmacılar bu teknolojiyi sadece uzay yürüyüşleri açısından değil; aynı zamanda itfaiye erleri, yaşlılar ve duyu sistemlerine bağlı kişiler için de değerli görüyor.


Hür Doğuş Yıldızlı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz