Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu!

0

Nobel ödülleri verilmeye devam ediyor. Fizyoloji ve Tıp dalındaki ödülü ise ikiye bölündü. İlkini iki mikrobiyolog, William C. Campbell ve Satoshi Omura paylaştı. Bu onura, bağırsaklarımızda parazit olarak yaşayan yuvarlak kurtlara karşı ürettikleri yeni bir tedavi ile ulaştılar. Diğer yarısı ise sıtmaya yeni bir tedavi yöntemi geliştiren Youyou Tu’ya verildi.

Ödülü veren komite konu hakkında “iki çalışma da insanları yakından ilgilendiriyor ve insanlığa olacak katkısı tartışılmaz. Sonuç olarak insan sağlığı daha da gelişecek” şeklinde konuştu.

Drew Üniversitesi’nden Campbell ve Kitasato Üniversitesi’nden Omura bahsi geçen parazitleri yok edecek, güvenli bir ilaç keşfettiler. Bu parazitler sonucu ortaya çıkan hastalıklardan dünya üzerinde, özellikle Asya ve Afrika’da, yaklaşık 240 milyon kişi muzdarip.

Çinli farmakolog Youyou Tu ise Pelin bitkisinde yeni aktif bir bileşim keşfetti. Bu bileşimden artemisinin üretilebiliyor ve bu kimyasal, 1972 yılındaki keşfinden sonra, sıtmaya karşı kullanılmış olan yegane kimyasallardan olmuştu.

Bu ilaçların milyarlarca insanı kurtaracağından şüphe yok. Ancak Sharon Begley bu araştırmacıların çalışmalarını 1980li yıllarda yaptıklarının altını çiziyor. Yani, çalışmaların önemini anlamak uzun sürdü. Begley ayrıca, Nobel komitesinin hala iki jenerasyonluk bu açığı gidermeye çalıştığını söylüyor. Bu da demek oluyor ki, halihazırda çok güzel çalışmalar olabilir ancak biz bunları ödüllendirmek için uzun yıllar bekleyebiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz