SpaceX Astronotları 2018’e Kadar Fırlatmayacak

0
Falcon 9 fırlatma rampasında bekliyor, 4 Mayıs 2016 (SpaceX)
Falcon 9 fırlatma rampasında bekliyor, 4 Mayıs 2016 (SpaceX)

SpaceX, ilk astronotlarını 2017’de uzaya fırlatmaya hazır olmadığını resmi olarak duyurdu. İlk, insanlı Dragon kapsülü uçuşu Ağustos 2017’den Mayıs 2018’e ertelendi.
NASA uzay mekiğini kullanmayı 2011’de bıraktığından beri Amerikan astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidebilmek için Rusya’dan faydalanıyorlar. Boeing ve SpaceX bu fırlatmaları tekrar Amerikan topraklarına geri çekebilmek için maliyetleri düşürmeye çalışıyor ve astronotları uzaya fırlatacak ilk özel şirket olabilmek için rekabet ediyorlar.
Ne yazık ki, NASA’nın tarihe geçecek fırlatma görevleri biraz fazla hırslı olabilir. Her iki şirketin de insanlı ve insansız test uçuşlarını 2017’nin sonuna kadar tamamlaması planlanmıştı. Fakat iki şirket de testlerin bitişini daha ileri bir tarihe aldı. Boeing bu yıl, bazı teknik aksaklıklardan dolayı astronotları 2018’e kadar yörüngeye göndermeyeceğini duyurmuştu.
SpaceX de, patlayıcı problemi dahil olmak üzere pek çok zorlukla karşılaştı. Eylül’de Falcon 9 roketinin fırlatma rampasında alev almasından sonra, SpaceX daha gerçekçi davranmaya karar verdi. Şirket, fırlatmalara Ocak ayında devam etmeyi planlıyor.
Halihazırdaki problemlere ek olarak, NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu Danışma Komitesi, SpaceX’in astronotlar roketteyken yakıt doldurma planını sorguluyor. NASA, şirketten biniş prosedürlerini değiştirmesini veya yeni güvenlik önlemleri getirmesini isteyebilir. SpaceX’in bunu yürürlülüğe koyması biraz zaman alacaktır.
Ama SpaceX yine de, ilk ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyarak Boeing’i yenebilir. Şu anda Boeing’in ilk insansız Starliner kapsül uçuşu Haziran 2018’de ve insanlı uçuşu Ağustos 2018’de yapması planlandı. Dragon’un ilk insansız uçuşu Kasım 2017, insanlı uçuşu ise Mayıs 2018’de yapılacak şekilde planlandı.

SpaceNews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz