Orman Yangınları Bu Sene 1 Milyon Hektardan Fazla Alanın Yok Olmasına Sebep Oldu

0

Amerikan İçişleri Bakanlığı kontrol edilemeyen yangınların daha da kötüleştiğini ve 2016 yangın sezonunun hareketli bir başlangıca gebe olduğunu söyledi:

2016 yılının başından itibaren 29.000 orman yangını 1 milyon hektardan fazla alanın yanmasına sebep oldu. Bu durum tehlikeli, yoğun ve pahalıya patlayacak başka bir sezon geçirme endişelerini artırıyor. Geçen yıl, 4 milyon hektarın yanması ile en çok alanın yandığı sezon olarak kayıtlara geçti. Bu, Massachusetts eyaletinin iki katından fazla bir alan. Geçen yılki yangınlar aynı zamanda 2,1 milyar dolar ile en pahalıya mal olanlardı.

Bakanlığın verileri, küresel ısınmaya bağlı olarak yükselen sıcaklıkların ve iklimsel değişimlerin daha fazla sayıda ve söndürülmesi daha zor yangınlara neden olacağını ayrıntılı bir şekilde açıklıyor.

Isınma devam ettikçe dağların tepelerindeki karlar batıda daha çabuk eriyor ve bu durum orman yangını sezonu boyunca daha sıcak ve kuru bir ortamın oluşmasına sebebiyet veriyor.

“Orman yangınlarını engellemek gün geçtikçe zorlaşıyor.” pek iyimser bir slogan olmasa da Amerikan Orman Servisinin maskotu olan Smokey the Bear “Orman yangınını sadece sen engelleyebilirsin!” sloganını değiştirmek zorunda kalabilir.


Şerif Kaya Çınar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz