Son 20 Yılda Yaklaşık 600.000 İnsan Havalar Sebebi İle Öldü!

0

Gündemimiz gök yüzü ile yoğunken, gelin biz de havalardan bahsedelim. Birleşmiş Milletler’in Doğal Afet Risk Azaltma ofisinin hazırladığı bir rapora göre, son 20 yılda gerçekleşen ölümlerin yüzde 90’ı havalardan kaynaklandı. Yağmurdan kuraklığa, kardan fırtınaya 6.457 olayda, 606.000 insan hayatını kaybetti 4.1 milyar kişi ise bu olaylardan etkilendi. Maddi zararı söylemeye gerek bile yok.

Böyle olaylar Uluslararası Doğal Afet Veri Tabanın’da kayıt altına alınıyor. Sistemde olaylar yedi ayrı grup içerisinde değerlendiriliyor. İki büyük grubu teknolojik ve doğal afetler oluşturuyor. Doğal afetleri bildiğimiz gibi, kasırgalar, depremler ve benzeri olaylar oluştururken teknoloji grubunu taşımacılık kazaları, teknolojik yapıların çökmesi gibi olaylar oluşturuyor.

Bir afeti bu listeye almak için dört kriterden birine sahip olması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, olay en az 10 kişinin ölümüne yol açmış olmalı ve en az 100 kişiye etkilemeli ve ardından ulusal alarm ilan edilmeli.

Ne yazık ki havalardan kaynaklanan olayları da bu gruplar içinde değerlendirebiliriz. Kendi içerisinde ise en çok görülen olay ise yoğun yağışlardan kaynaklanan seller. Ancak seller kasırgalar kadar ölümcül değil. Toplamda 242.000 kişinin ölümüne sebep olan kasırgalar, fakir bölgelerde daha fazla ölüme sebep oluyor. Bunlardan 138.000 ölümü sadece 2008 yılında Myanmar’daki olay oluşturuyor.

Uzmanlar bu tarz olayların artmasından kuşkulanıyorlar. Yükselen sıcaklıklar ise, çok yakında bu grupta en fazla ölüme sebep olan olay olacak gibi duruyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz