Parkinson Hastalığının Semptomlarına Karşı Yeni İğne

Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan Levodopanın gösterimi. Bir biyoteknoloji firması ileri seviyede Parkinson hastalarında DNA iğnesi kullanarak Levodopanın sürekli etkili kalmasını sağlıyor.
Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan Levodopa ilacının şematik gösterimi. Bir biyo teknoloji firması ileri seviyede Parkinson hastalarında DNA iğnesi kullanarak Levodopanın sürekli etkili kalmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Parkinson hastalığı semptomlarında kontrol edilebilirlik sağlanması için beyne DNA enjekte edilmesi

Gen tedavisi ilaçların etkinlik sürelerini uzatıyor

Bir biyo teknoloji firması, tek bir sağlıklı DNA iğnesi yaparak, Parkinson hastalığı ile savaşmayı hedefliyor. Voyager Therapeutics şirketi, ileri seviye Parkinson hastalarında üstünlüğünü kaybetmiş ilaçların, tekrar çalışmasını sağlayacak, bir gen terapi yöntemi geliştiriyor.

Parkinson hastalığında, kimyasal taşıyıcı dopamin yapmaktan sorumlu olan nöronlar ölmektedir. Bu da titremeye, yavaşlamaya ve hareketlerde sertliğe sebep olur. Şu anda Parkinson hastaları, semptomlarını kontrol etmek için Levodopa ya da L-Dopa adı verilen bir ilaç alıyorlar. Fakat beyin, ilacı dopamine çeviren enzimi zamanla  kaybettikçe L-Dopa etkisini yitiriyor,

Araştırmacılar gen tedavisi ile, bu eksik enzimi kodlayan DNA’yı beyne aktarıyorlar. Bu DNA’yı taşıyan virüsler, tedavi süresince basınçlı bir tüple hastanın beynine enjekte ediliyor.

Vogayer şu sıralar, bu yeni yöntemin, beynin doğru yerlerinde, L-Dopa’nın etkisini eskiye döndürebilecek, yeteri kadar DNA taşıyabilecek mi onu test ediyor.

(MIT Technology Review vasıtasıyla)


Ebru Kocakaya

 

7 YORUMLAR

  1. Yakın tanıdığım parkison hastası ve tedavi için 10 bin TL bir ilaç istemişler ve bu hastalığı yaşayan kişi zor durumda asgari ücretle zor evini gecindiriyor bu tedavi ücretsiz yada devlet desteği ile yapılabiliyor mu bilen duyarlı kişiler mail ile ne yapmamız gerekiyor yardimci olursa sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz