Plasebo Uykusu Bilişsel Özellikleri Geliştiriyor

1

Eğer gerçek uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsanız belki de ihtiyacınız olan şey plasebo uykusudur! Bu öneriyi biz yapmıyoruz, bir grup bilim insanının yaptığı araştırmaya göre, ekip katılımcılara “yoğun bir REM uykusu geçirdiniz” dediklerinde katılımcılar bilişsel testlerde daha başarılı oldular, uyumamış olasalar bile.

Araştırmanın başlangıcında katılımcılara güzel bir uyku geçirmenin bilişsel testlerdeki başarı ile alakalı olduğu anlatıldı ve normal bir REM uykusunun, bir uykunun %20 – 25’ini oluşturduğu söylendi. Ardından katılımcılar bir alete bağlandı, bazı testler yapıldıktan sonra önceki gece ne kadar süre boyunca REM uykusunda kaldıkları söylendi (Rapora göre çok az sayıda katılımcı bu sahte makineden şüphelendi). Bazı katılımcılara az süre REM uykusu uyudukları, bazılarına ise fazla süre uyudukları söylendi.

İyi bir uyku çektikleri söylenen katılımcılar, tabii tutuldukları bilişsel testte iyi uyumadıkları söylenen katılımcılardan daha başarılı oldu. Ancak bu testin normalde iyi uyku ile herhangi bir bağlantısı yok. Yani, testten önce iyi uyuyanların testte daha başarılı olacağı bir durum söz konusu değil.

Bilim insanlarına göre araştırmanın sonucu beynin pozitif veya negatif algı durumu, düşüncelerimizden davranışlarımıza kadar her şeyi etkileyebildiğini gösteriyor. Buna göre, kendimizi gece iyi uyuduğumuza ikna edebilirsek, daha güzel ve başarılı bir gün geçirmemiz mümkün. Ancak ne kadar kandırabileceğimiz büyük bir soru işareti ancak makalenin yazarlarından Eric Horowitz bunu gerçekleştirebileceğimizi iddia ediyor. Bize soracak olursanız, denemekten bir zarar çıkmaz.

Bu araştırma bir kez daha plasebonun etkisini gözler önüne sermiş oldu. Buradan yola çıkacak birçok çalışma, zihinsel ve fizyolojik birçok rahatsızlık için yeni çözümler önerebilir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz