Renk Körü Müsünüz? Bu Uygulama Size Yardım Edebilir

0
Önce ve sonra: Soldaki resimde, kırmızı ve yeşil objenin kamera ile elde edilen görüntüsü. Sağda, aynı görüntünün Color Binoculars uygulamasının filtresinden geçmiş hali.
Önce ve sonra: Soldaki resimde, kırmızı ve yeşil objenin kamera ile elde edilen görüntüsü. Sağda, aynı görüntünün Color Binoculars uygulamasının filtresinden geçmiş hali.
Önce ve sonra:
Soldaki resimde, kırmızı ve yeşil objenin kamera ile elde edilen görüntüsü. Sağda, aynı görüntünün Color Binoculars uygulamasının filtresinden geçmiş hali.

Microsoft tarafından tasarlanan yeni bir uygulama renk körlerinin dünyayı biraz olsun daha net görmelerine yardımcı oluyor.

Color Binoculars, veya dilimizdeki karşılığıyla Renk Dürbünü, biri renk körü olan iki Microsoft yazılım mühendisi tarafından geliştirildi. Bu uygulama gelen görüntüye uyguladığı filtreler ile renkleri ayırt edilmeleri çok daha kolay olacak şekilde değiştiriyor.

Renk körlüğüyle yaşayan insanlar renkleri ayırt etmekte güçlük çekiyorlar. Bu ayrım zorluğu genellikle kırmızı ve yeşil arasında görülse de, mavi ve sarı arasında zorlananlar da mevcut.

İnsanlar, renkleri gözde bulunan koni hücreleri sayesinde renkleri görebiliyorlar. Bu hücreler, üç ana rengin varyasyonlarını görmemizi sağlıyor: kırmızı, yeşil ve mavi. Üç tip koni hücresinden biri bozulduğunda (ki bu genellikle genetik olarak devredilen bir mutasyon) kişi, iki rengi birbirinden ayırt etmekte oldukça zorlanıyor.

Uygulamayı kullanarak telefonun kamerasından kırmızı ve yeşil objelere bakıldığında, kırmızılar daha parlak ve pembeye dönük, yeşiller ise koyu görünüyor. Bu da, iki rengi birbirinden ayırt etmeyi çok daha kolaylaştırıyor. Ancak uygulamanın forumlarında da görülebilecek bir şikâyet var, bu da renklerin düzeltilmemesi. Yani açık olmak gerekirse ne yazık ki renk körü bir insan, bu uygulama sayesinde kırmızı veya yeşili görebilmeye başlamayacak. Belki kırmızı yeşil çizgili bir kazağı daha kolay tanıyabilecekler, ancak yine de bu renkleri çoğumuzun gördüğü şekilde göremeyecekler.

Renk körlüğünü düzeltebilen gözlükler de var, ancak bunlar genelde yüzlerce liraya mal oluyor. Öte yandan uygulama ise ücretsiz.


Çeviren: Ceren Güzelgün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz