Bu Ter Monitörü, Ne Zaman Bir İçeceğe İhtiyacınız Olduğunu Söylüyor

0
Araştırmacılar, kaybettiğiniz suyu geri kazanmak ya da elektrolitlerinizi tazelemek için sizi bilgilendirecek, deriye yapıştırılabilen bir terleme sensörü geliştiriyorlar
Araştırmacılar, kaybettiğiniz suyu geri kazanmak ya da elektrolitlerinizi tazelemek için sizi bilgilendirecek, deriye yapıştırılabilen bir terleme sensörü geliştiriyorlar
Araştırmacılar, kaybettiğiniz suyu geri kazanmak ya da elektrolitlerinizi tazelemek için sizi bilgilendirecek, deriye yapıştırılabilen bir terleme sensörü geliştiriyorlar

Günümüzde kullanılmakta olan form takip cihazları, kaç adım attığınızı ya da kalp atım hızınızın kaça ulaştığınızı size söyleyebiliyor. Fakat geliştirilmekte olan yeni terleme monitörü, vücudun su ya da elektrolit ihtiyacının karşılanmasına gerek olup olmadığını da takip edebilecek.

Tasarımı Illinois Üniversitesi-Urbana-Champaign’ deki araştırmacılar tarafından yürütülen esnek yapıştırılabilir parça, kolumuzda dirsek ile bilek arasına ya da sırtımızın alt bölümlerine yapıştırılıyor. Vücudumuzun elektrolit ve glikoz seviyesini, terleme miktarını ve daha fazlasını ölçebiliyor. Basitçe anlatmak gerekirse derinize giydiğiniz bir laboratuar gibi.

Cihaz, teri emerek incecik kılcal borulardan geçiriyor ve ortadaki dört adet dairenin içine gönderiyor. Her dairenin kendine has enzimleri bulunuyor. Bu enzimler terin içerisindeki glikoz, laktik asit, klor ve pH seviyesini belirleyen etmenler ile reaksiyona girerek vücudunuzu fazla yorup yormadığınız hakkında size bilgi veriyor. Daireler terinizi analiz ettiği zaman renkleri değişiyor. Akıllı telefon uygulaması yardımı ile renkler analiz edilip terinizin içeriği hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Araştırmacılar terleme monitörünü, bir grup kapalı alan bisikletçisinin yanı sıra El Tour de Tuscon Arizona yarışına katılan 12 gönüllü üzerinde de test ettiler. Testler sonucunda yapışkan parçaların test süresinde bulundukları yerde kaldıkları ve gerçek yaşam koşullarında görevlerini layıkıyla yaptıkları görüldü. “Yalnız bir sorun var. O da cihazın içerisindeki renk değişimlerini yorumlayabilen kullanıcı dostu bir uygulamanın henüz geliştirilmemiş olması” diyor Urbana-Champaign malzeme bilimleri ve parçanın mimarlarından John Rogers.

Bu parçalar tek kullanımlık ve ucuz olması için tasarlandı. Her bir monitör kullanıcının ne kadar terlediğine bağlı olarak 6 saate kadar kullanım sunabiliyor.

Rogers’ ın söylediğine göre Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü ve önde gelen spor içecek firmaları bu ürün ile ilgili saha testleri yürütüyorlar. Popular Science’ ın daha fazla bilgi almak istediği sırada gazetede ne gibi deneyler yürütüldüğü ile ilgili ipuçları verecek haberler ortaya çıktı:

“Bu cihaz sayesinde atletik veya askeri idman sırasında kişinin kritik elektrolit kaybı konusunda öngörü sahibi olunacak, kramp belirtileri ve devamında kesin başarısızlık noktalarına gelmeden kişilere gerekli önleyici takviyenin yapılabilmesi sağlanabilecektir.”

Bir başka deyişle bu parçalar, atlet ya da askerin her şey için çok geç olmadan kendisini aşırı yormaya başladığı konusunda uyarabilir.

Terleme takip cihazları birkaç yıllık zaman diliminde kendisine büyük ticari piyasa içerisinde yer bulamayabilir ama küçük market içerisinde bir yer edinebilir. Bazıları ise bileklikler üzerine giyilebilir bir terleme izleyici fikri üzerine kafa yoruyorlar. Savaş sanatı, voleybol veya kick boks gibi bilekleri serbest bırakmak gereken sporlarda işe yarayacağı düşünülebilir.


Çeviren : Batuhan ŞAHİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz