Tesla Model 3 Duyuruldu: 2017’de Yollara Çıkacak ve 35.000 ABD Doları Olacak

0

The Verge’den çevrilmiştir.

On yıllık bir bekleyişten sonra, Elon Musk’ın elektrikli otomobilleri kitlelere ulaştıracağını düşündüğü araç olan Tesla Model 3 tanıtıldı.

Şirketin tasarım stüdyosu olan Hawthorne, Kaliforniya’da gerçekleştirilen tanıtımda Tesla’nın yönetim kurulu başkanı, Model 3’ün en az 345 km menzile sahip olacağını ve ABD’de 35.000 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını belirtti. Bahsi geçen rakamlar gerçekten çok iddialı ve Tesla için gerçekleştirmesi bir o kadar güç. Musk, teslimatların 2017 yılının sonundan itibaren gerçekleşeceği konusunda emin ve “35.000 dolara alınabilecek en iyi araba, hem de opsiyonsuz olsa bile” diyebilecek kadar iddialı. Ayrıca otomobil, Musk’a göre, dünyanın en güvenli arabalarından biri olacak.

Otomobilin standart versiyonu 0-98 km/s hızlanmasını 6 saniyede gerçekleştirebilecek ve alınan modele göre bu değer daha da aşağı çekilebilecek. Menzil ise en az 345 km olacak ancak şirket aracın son sürümünde bu rakamı da artırmayı hedefliyor. Bütün Model 3 varyasyonları Tesla’nın yüksek hızlı Supercharging ağı desteğine sahip olacak çünkü Musk’a göre otomobiller “nereye gitmek isterseniz oraya gitmek” anlamına geliyor. 2017’nin sonunda Model 3 piyasaya çıktığında ise Supercharging istasyonlarının sayısı 7200’e çıkmış olacak; bu da şu anki bulunabilir istasyon sayısının iki katına denk geliyor.

Tıpkı Model S gibi, Model 3’te de arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli varyasyonlar olacak. Ayrıca Model S ve Model X’te bulunan dikey 17 inçlik ekranın aksine, yatay olarak konumlandırılmış 15 inçlik bir ekran yer alacak. Otopilot özelliği standart olarak gelecek ve bütün güvenlik önlemleri aktif halde sunulacak. Musk’a göre beş yetişkin arabaya rahatça sığabilecek ki “burada rahatça kavramı önemli kısım” diyor Musk.

Önden arkaya uzanan tavan bölümü tek bir parçadan meydana gelen bir camdan ibaret olacak. Ayrıca araç tıpkı Model S’teki gibi hem önünde hem de arkasında birer adet bagaj bölmesi ihtiva edecek. Musk’ın ifadesine göre “araç sınıfındaki bütün rakiplerinden daha fazla bagaj hacmini kullanıcılarına sunacak.”

Şu anda piyasada Tesla’nın iki aracı bulunmakta: Model S ve Model X. Ancak her iki araç da vergi indirimleriyle bile (ABD’de) 100.000 dolar seviyesinde yer alıyorlar. Tesla’nın şu anki satışlarını on katına çıkarabilmesi içinse daha ucuz bir modele ihtiyacı var. İşte bu açığı kapatacak araç Model 3. Bu aracın, şirketin geleceği olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak araca yakın bir zamanda ulaşabileceğinizi aklınızdan geçirmeyin. Tesla Model 3’ün üretiminin 2017 sonuna kadar başlaması beklenmiyor. Tesla ise ön siparişlerinizi 1000 ABD Doları karşılığı alabiliyor. Şirket bayi ve servis ağını ise gelecek yılın sonlarına kadar iki katına çıkarmayı düşünüyor. Bu şekilde satacağı bütün yeni arabalar için yeterli hizmeti sağlayabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz