Samanyolu Galaksisindeki Hızlı Radyo Patlaması’na Benzer Gizemli Olayın İlk Çalışması Yayımlandı

0
Sanatçının SGR 1935+2154'e dair izlenimi. ESA

14.350 ışık yılı uzakta yer alan ölmüş bir yıldız, hızlı radyo patlamalarının gizemini çözmede en önemli ipuçlarından biri haline geldi. Bu yılın başlarında, milisaniyeler süren muazzam bir radyo parlaması fırlatmıştı. Şimdiyse bu olay üzerinde yapılmış ilk analiz yayımlandı. Analizde, olayın galaksi dışından gelen esrarengiz sinyallerle olan benzerliğine dikkat çekiliyor.

Hızlı radyo patlamaları (FRB’ler), ilk defa 2007 yılında tespit edilmesinden bu yana gökbilimcilerin kafasını karıştıran bir gizem oldu. Bunlar, milyonlarca ışık yılı uzaktaki galaksilerden gelen ve infilak etmiş son derece kuvvetli radyo dalgaları. Bazıları, yüz milyonlarca Güneş’ten daha fazla enerji yayıyor. Sadece birkaç milisaniye sürüyorlar.

Bugüne kadar tespit edilen çoğu FRB tek seferlik, tekrarı olmayan, çok uzaklardan gelen ve tahmin edilemeyen olaylar olduğundan; bunların izini sürmek ve bu sebeple de onları çözmek son derece güç. Öne sürülen açıklamalar, süpernovalardan uzaylılara (son derece ihtimal dışı) kadar değişiklik gösteriyor. Fakat adaylardan biri, giderek daha fazla umut gösteriyor: Magnetarlar…

Bu yılın başlarında tespit edilen olayda, dünya çapındaki cihazlarla bir milisaniye uzunluğunda radyo dalgası patlaması yaydığı tespit edilen ve SGR 1935+2154 adını taşıyan şey bir magnetardı.

İtalya’daki Ulusal Astrofizik Ensitüsü’nde çalışan astrofizikçi Sandro Mereghetti şöyle söylüyor: “Magnetarlar ile Hızlı Radyo Patlamaları arasındaki ilk gözlemsel bağlantı buydu”

“Bu gerçekten büyük bir keşif ve bu gizemli olguların kökenine odaklanmaya yardımcı oluyor.”

Magnetarlar, normal nötron yıldızlarından 1.000 kat daha güçlü olan son derece kuvvetli manyetik alanlara sahip bir tür nötron yıldızı. Nötron yıldızı, devasa bir yıldızın süpernova patlamasıyla kütlesinin büyük kısmını fırlattıktan sonra geriye kalan ölü kalıntısına deniyor.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz