Botsvana’da Yüzlerce Filin Ölümüne Yol Açan Gizemli Sebep Nihayet Görüş Açışına Girdi

0
Hayatını kaybeden fillerden biri. Doğal Park Kurtarma Birliği/AFP

Botsvana’nın ünlü Okavango Deltası’nda gizemli şekilde hayatını kaybeden yüzlerce fil, doğal yaşam bakanlığının Cuma günü aktardığına göre muhtemelen doğal zehirlere yenik düşmüş.

Denize sınırı olmayan güney Afrika ülkesi, yaklaşık 130.000 olduğu tahmin edilen dünyanın en büyük fil nüfusuna sahip. Bunların yaklaşık 300 tanesi, Mart ayından beri ölü bulunmuş.

Yetkililer şimdiye kadar, ihtimaller arasında şarbonu ve ayrıca fildişleri el değmemiş halde bulunduğu için yasak avlanmayı elemişler.

Doğal Yaşam ve Parklar Bakanı Cyril Taolo’nun AFP ile yaptığı telefon görüşmesinde söylediğine göre, çeşitli ülkelerde yapılan ön testler şimdiye kadar sonuçsuz kalmış ve daha fazla test yürütülüyor.

“Fakat aldığımız ön sonuçlardan bazılarına dayanarak, muhtemel sebep yönünden doğal şekilde ortaya çıkan toksinlere bakıyoruz” diyor.

“Şimdiye kadar, ölümlerin sebebinin ne olduğuna dair bir karar vermiş değiliz.”

Bakan, bazı bakterilerin, özellikle durgun sularda doğal şekilde zehir üretebileceğini açıklıyor.

Hükümet, şimdiye kadar 281 filin öldüğünü belirlemiş fakat bağımsız çevreciler sayısının 350’den fazla olduğunu söylüyor.

Ölümler ilk olarak, bir doğal yaşam koruma derneği olan Sınır Tanımayan Filler (EWB) tarafından tespit edilmiş. Derneğin Temmuz başında basına sızan gizli raporunda, 356 filin öldüğünden bahsediliyor.

EWB, bölgede fillerin yaklaşık üç aydır ölüyor olduğundan ve ölümlerin yaş veya cinsiyetle sınırlı olmadığından şüpheleniyor.

EWB’nin aktardığına göre yaşayan bir takım filler güçsüz, uyuşuk ve zayıf görünüyor. Bazılarıyla yönünü şaşırma işaretleri gösteriyor, yürümede güçlük çekiyor veya topallıyor.

Testler Güney Afrika, Kanada, Zimbabve ve ABD’deki uzman laboratuvarlarda yürütülüyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz