Ses, Gelişmekte Olan Beyni Zannedilenden Daha Erken Etkiliyor

0
Fotoğraf: EHStock/iStock

Bilim insanları, sesin rahimdeki ceninlerin zihinlerini şekillendirip şekillendirmediği veya nasıl şekillendirdiğine yönelik asırlık soruyu henüz cevaplandırabilmiş değil. Anne olmayı bekleyenler ise hamilelik sırasında müzik çalmak gibi buna benzer faaliyetlerin faydalarını sıklıkla merak ediyor. Şimdiyse Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, yeni doğan fareler üzerinde yaptıkları deneylerde seslerin, beynin sesleri işleyen bölgelerindeki yapılanma kalıplarını varsayılandan daha önce ve hatta kulak kanalı açılmadan bile önce değiştirdiğinin görüldüğünü bildiriyorlar.

Yapılan deneyler, kulak kanalları doğduktan 11 gün sonra açılan yeni doğmuş fareleri kapsıyor. İnsan fetüslerinde ise kulak kanalları, doğum öncesinde ve gebelik döneminin 20. haftası civarında açılıyor.

Geçen hafta Science Advances bülteninde çevrimiçi yayımlanan bulgular, nihayetinde bilim insanlarının beyinde gerçekleşen ve duyma ile diğer duyusal sorunlara sebep olabilen anormal yapılanlamaları tespit edip bunlara müdahale etme yöntemleri belirlemesine yardımcı olabilir.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz