Şifre Kırıcılar, Zodyak Katili’nin Şeytani Şifresini 50 Yıl Sonra Nihayet Kırdı

1
Kamuya açık eser

Kriptografi (şifrebilim) meraklıları Cuma günü, 1960’ların sonlarında ABD’nin kuzey Kaliforniya eyaletine dehşet salan ve kimliği belirlenemeyen “Zodyak Katili“nin 50 yıl önce gönderdiği şifreli mesajlardan birini başarıyla çözdüklerini duyurdu.

1969’un Kasım ayında San Francisco Chronicle gazetesine sözde bir seri katil tarafından gönderilen bu mesajın şifreleri, bir dizi gizemli harf ve simgeden oluşuyor.

Dedektifler bu mesajlarda, 1968 ve 1969 yıllarında en az beş cinayet işleyen fakat toplamda 37 cinayet işlediğini iddia ederek diğer seri katillere ilham olan katilin kimliğinin yer almasını ümit etmişlerdi.

Zodyak Katili’nden gelen mektup. Kamuya açık eser

Şifreyi çözdüklerini söyleyen üçlüye göre motivasyon veya kimliğe yönelik ipucunun bulunmadığı mesajlarda, övünme ve yetkililere meydan okuma görülüyor.

Şöyle bir mesaj yer alıyor: “Umarım beni yakalamaya çalışırken çok eğleniyorsunuzdur… Gaz odasından korkmuyorum çünkü çok yakında beni sennete (metinde aynen böyle) gönderecek, çünkü artık bana çalışan yeterince kölem var.”

46 yaşındaki Amerikalı web tasarımcısı David Oranchak’ın 2006 yılında üzerinde çalışmaya başladığı bu karmaşık kodu kırması, yıllar süren emek ve birkaç bilgisayar programına mal olmuş.

San Francisco Chronicle gazetesine konuşan Oranchak, Sam Blake adında Avustralyalı bir matematikçi ile Jarl Van Eykcke isimli Belçikalı bir lojistikçinin de kendisine yardım ettiğini söylüyor. Gazete, soruşturmayı yürüten federal kurum FBI ile birlikte bu keşfi doğruluyor.

Kaliforniya’daki gazetelere gönderilen ilk mesajlardan biri ise 1969 yılında bir öğretmen ve karısı tarafından çözülmüş.

“Öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli” yazılı mesajın devamında, katilin öbür dünyada kendine hizmet etmesi için topladığını iddia ettiği “kölelerden” tekrar bahsediliyor.

Fakat ilk mesajda kullanılan bu kod, “340 şifreli” koddan çok daha kolaymış. Böyle denmesinin sebebi, mesajın 17 sütuna dağılmış 340 karakterden oluşması.

Şifre camiasında Zodyak ile ilgilenen herkes; şifrenin, hangi harflerin hangi simgelere ait olduğunu çözmenin ötesinde başka bir adım daha içerdiğini düşünmüştü ve biz de burada tam olarak bunu bulduk” diyor Oranchak.

340 şifre, sol üst köşeden başlanarak ve bir kutu aşağı, iki kutu sağa kayılarak çaprazlama şekilde okunuyor.

YouTube kanalına yüklediği bir videoda konuşan uzmana göre en alta ulaşan okuyucunun, yeniden ters taraftaki köşeye gitmesi gerekiyor.

Uzmana göre bu şifreleme sistemi, ABD ordusu için basılan ve 1950’li yıllardan kalma bir şifrebilim rehberinde özellikle görülüyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz